Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Ziemiórki na begonii

Gatunek: Ziemiórka pleniówka (łac. Sciara militaris) należy do muchówek.

Objawy: Larwy ziemiórek żerują w podłożu. Młode larwy żywią się martwą materia organiczną w glebie. Starsze larwy początkowo podgryzają drobne korzenie roślin. Po pewnym czasie wgryzają się do środka korzeni wyjadając ich wnętrze i kierując się do szyjki korzeniowej oraz podstawy pędów roślin. Rośliny z silnie uszkodzonym systemem korzeniowym, słabo pobierają składniki pokarmowe i wodę, co skutkuje żółknięciem i zamieraniem nadziemnej części roślin. W miejscach występowania ziemiórek można zaobserwować małe muszki latające nad podłożem. W miesiącach wiosennych można zaobserwować szczególnie duże nasilenie muchówek. Muchówki żyją bardzo krótko – tylko 7 dni. W tym czasie składają do podłoża wokół roślin do kilkudziesięciu jaj. W ciągu roku rozwija się do kilku pokoleń szkodnika, co może spowodować poważne szkody, szczególnie w uprawach młodych roślin.

Wygląd szkodnika: Ziemiórki to niewielkie muchówki wielkości 2-4 mm, koloru czarnego lub brunatno-czarnego. Wyglądem przypominają muszki owocówki. Larwy są beznogie, wielkości 6-8 mm, mają czarną głowę i białe prześwitujące lekko ciało. Przez półprzeźroczyste ciało jest widoczny ciemny przewód pokarmowy.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do wyłapywania ziemiórek można stosować żółte tablice lepowe, które wystarczy umieścić na patyczku w doniczce. Takie pułapki ograniczą populację szkodników.
  • Larwy ziemiórek żerują głównie w wierzchniej górnej gleby. Wymiana całego podłoża, lub w przypadku większych roślin, tylko wierzchniej warstwy podłoża, może zmniejszyć populację szkodnika.
  • W zakupionym podłożu mogą znajdować się już larwy ziemiórek. Można zaraz po zakupie “wyprażyć” podłoże w piekarniku w wysokiej temperaturze.

 

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.