Ziemiórki na begonii
Gatunek: Ziemiórka pleniówka (łac. Sciara militaris) należy do muchówek.
Objawy: Larwy ziemiórek żerują w podłożu. Młode larwy żywią się martwą materią organiczną w glebie. Starsze larwy początkowo podgryzają drobne korzenie roślin. Po pewnym czasie wgryzają się do środka korzeni wyjadając ich wnętrze i kierując się do szyjki korzeniowej oraz podstawy pędów rośliny. Rośliny z silnie uszkodzonym systemem korzeniowym, słabo pobierają składniki pokarmowe i wodę, co skutkuje żółknięciem i zamieraniem ich nadziemnej części. W miejscach występowania ziemiórek można zaobserwować małe muszki latające nad podłożem. W miesiącach wiosennych można zaobserwować szczególnie duże nasilenie muchówek. Muchówki żyją bardzo krótko – tylko 7 dni. W tym czasie składają do podłoża wokół roślin do kilkudziesięciu jaj. W ciągu roku rozwija się kilka pokoleń szkodnika, co może spowodować poważne szkody, szczególnie w uprawach młodych roślin.
Wygląd szkodnika: Ziemiórki to niewielkie muchówki wielkości 2-4 mm, koloru czarnego lub brunatno-czarnego. Wyglądem przypominają muszki owocówki. Larwy są beznogie, wielkości 6-8 mm, mają czarną głowę i białe, prześwitujące lekko ciało. Przez półprzeźroczyste ciało jest widoczny ciemny przewód pokarmowy.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Do wyłapywania ziemiórek można stosować żółte tablice lepowe, które wystarczy umieścić na patyczku w doniczce. Takie pułapki ograniczą populację szkodników, wyłapując dorosłe formy i zapobiegając ich dalszemu rozmnażaniu się.
- Larwy ziemiórek żerują głównie w wierzchniej warstwie gleby. Wymiana całego podłoża lub, w przypadku większych roślin, tylko wierzchniej warstwy podłoża, może zmniejszyć populację szkodnika.
- W zakupionym podłożu mogą już znajdować się larwy ziemiórek. Dlatego zaraz po zakupie warto by „wyprażyć” podłoże w piekarniku w wysokiej temperaturze. Można również zamknąć podłoże w ciemnym worku foliowym i wystawić na słońce, które ogrzeje ziemię pozbawiając ją szkodników.
- Świeżo zakupione rośliny również mogą również posiadać niepożądanych lokatorów, dlatego czasem warto po aklimatyzacji wymienić podłoże w doniczce. Przepuszczalne podłoże będzie krócej trzymało wilgoć co zapobiegnie rozwojowi ziemiórek.
- Warto od czasu do czasu przesuszyć rośliny, oczywiście w rozsądny sposób, aby nie zasuszyć całkowicie rośliny. W przelewanych regularnie roślinach ziemiórki mają doskonałe warunki do rozwoju, dlatego podlewajmy rośliny z umiarem wg. ich potrzeb.