Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zmieniki na fasoli

Gatunek: Najczęściej występującym gatunkiem na fasoli jest zmienik lucernowiec (łac. Lygus rugulipennis) należący do rzędu pluskwiaków.

Objawy: Szkodniki te wysysają soki z liści, młodych pędów, kwiatów, a także zawiązków strąków i samych strąków. Zmieniki podczas wkłuwania się do tkanek roślin wydzielają ślinę, w której znajdują się fitotoksyczne enzymy. Wskutek czego zamierają pąki kwiatowe, kwiaty oraz zawiązki strąków. W przypadku żerowania na dojrzałych strąkach, dochodzi do powstawania plam na skórce nasion. Objaw ten jest nazywany ospowatością, która jest powodowana działaniem fitotoksycznych wydzielin ślinowych zmieników. Jakość nasion spada. Zimują owady dorosłe w resztkach roślinnych, na miedzach, w ściółce i na wieloletnich plantacjach roślin strączkowych.

Wygląd szkodnika: Dorosły zmienik ma ciało długości 4,7-5,7 cm. Samice są koloru zielono-żółtego. Samce są mniejsze od samic i mają brązowo-czarne ubarwienie. Na grzbiecie widoczna jest żółta, trójkątna tarczka z czarnym rysunkiem. Larwy i niedojrzałe osobniki, są mniejsze zielone i nie posiadają jeszcze wykształconych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikać wysiewania fasoli w pobliżu plantacji roślin strączkowych wieloletnich.
  • Należy regularnie odchwaszczać plantację, ponieważ kwitnące chwasty mogą przyciągać zmieniki.
  • Środki ochrony roślin stosować od fazy, gdy otwarte są pierwsze kwiaty do fazy, gdy 60% strąków osiągnęło typową długość.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.