Zwójki na agreście
Gatunek: Gatunki zwójek występujące na agreście: zwójka porzeczkóweczka, zwójka różóweczka i inne.
Objawy: Pierwsze objawy żerowania zwójek są obserwowane wiosną. Charakterystyczne dla żerowania gąsienic zwójek jest rurkowate zwijanie liścia lub tworzenie rozet liściowych. Szkodniki te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, kwiaty oraz zawiązki owoców. Gąsienice zwójek wygryzają dziury w liściach. Uszkadzają również kwiaty, szypułki, zawiązki owoców i owoce nadgryzając je. Gąsienice występując masowo doprowadzają do poważnych uszkodzeń roślin, co wpływa na osłabienie wzrostu oraz plonowania agrestu.
Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma skrzydła w brązowopopielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, starsze zielone z brązowawą częścią grzbietową i ciemnobrązową głową.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które rozwijają się w ciele gąsienic zwójek. Niektóre zwójki są pasożytowane przez kruszynka, który rozwija się w jajach zwójek. Te organizmy pożyteczne przyczyniają się jedynie do ograniczenia części populacji zwójek, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.
- Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, zanim gąsienice stworzą schronienie ze zlepionych liści. Okres ten przypada wtedy, gdy agrest jest w fazie od wypuszczenia pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia.