Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na orzechu

Gatunek: Niektóre gatunki zwójek występujące na orzechu: zwójka bukóweczka, zwójka różóweczka, zwójka siatkóweczka i inne.

Objawy: Pierwsze gąsienice zwójki rozpoczynają żer wczesną wiosną. Charakterystyczne dla żerowania gąsienic zwójek jest rurkowate zwijanie liścia lub tworzenie rozet liściowych. Szkodniki te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście. Gąsienice zwójek wygryzają dziury w liściach czasem doszczętnie szkieletując liście. Gąsienice występując masowo doprowadzają do osłabienia kondycji roślin. Ma to wpływ na osłabienie wzrostu. Zimują jaja szkodnika złożone na pędach. Z jaj już w kwietniu zaczynają wylęgać się gąsienice. Po okresie żerowania w maju i lipcu wylatują motyle zwójek, które po zapłodnieniu składają jaja.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do rzędu motyli. Dojrzały motyl ma na skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza i posiada rysunek, natomiast druga para skrzydeł jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, starsze zielone z brązowawą częścią grzbietową i ciemnobrązową głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, zanim gąsienice stworzą schronienie ze zlepionych liści. Okres ten przypada od fazy pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.