Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na porzeczce

Gatunek: Gatunki zwójek występujące na porzeczce: zwójka porzeczkóweczka, zwójka różóweczka i inne zwójki.

Objawy: Pierwsze gąsienice zwójki rozpoczynają żer wczesną wiosną. Charakterystyczne dla żerowania gąsienic zwójek jest rurkowate zwijanie liścia lub tworzenie rozet liściowych. Szkodniki te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, kwiaty oraz zawiązki owoców. Gąsienice zwójek wygryzają dziury w liściach. Uszkadzają również kwiaty, szypułki, zawiązki owoców i owoce, nadgryzając je. Gąsienice występując masowo doprowadzają do osłabienia kondycji roślin. Ma to wpływ na osłabienie wzrostu oraz gorsze plonowanie porzeczek. Zimują jaja szkodnika złożone na pędach porzeczki. Z jaj już w kwietniu zaczynają wylęgać się gąsienice. Po okresie żerowania w maju i lipcu wylatują motyle zwójek, które po zapłodnieniu składają jaja.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma na skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, starsze zielone z brązowawą częścią grzbietową i ciemnobrązową głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które rozwijają się w ciele gąsienic zwójek. Niektóre zwójki są pasożytowane przez kruszynka, który rozwija się w jajach zwójek. Te organizmy pożyteczne przyczyniają się jedynie do ograniczenia części populacji zwójek, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, zanim gąsienice stworzą schronienie ze zlepionych liści. Okres ten przypada gdy porzeczka jest w fazie od wypuszczenia pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.