Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na truskawce

Gatunek: Na truskawce występują: zwójka truskaweczka, zwójka poziomeczka, zwójka jabłoneczka jesienna, zwójka złocienióweczka.

Objawy: Gąsienice zwójki, żerują w zwiniętych w rulon liściach. Gąsienice zeskrobują miękisz z liści, pozostawiając dolna warstwę skórki, przez co tworzą się prześwitujące okienka. Gąsienice zwójek zerują także na pąkach kwiatowych i kwiatach. Wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety. Gąsienice wygryzają również otwory, a czasem drążą korytarze w zawiązkach owoców i owocach. Z powodu uszkodzeń owoce tracą wartość handlową. Różne gatunki zwójek mogą występować od początku wiosny, aż do września.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma na skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, ale głowa jest ciemna.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, gdy roślina jest w fazie zielonego i różowego pąka. Jeżeli nadal zwójki zagrażają uprawom, zabiegi można kontynuować do końca dojrzewania owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.
  • W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które ograniczają populację zwójek. Natomiast nie przyczyniają się do zwalczania całej populacji, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.