Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na winorośli

Gatunek: Gatunki zwójek występujące na winorośli: zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka kwasigroneczka, zwójka krzyżóweczka.

Objawy: Wczesną wiosną gąsienice zwójek żerują na najmłodszych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach. Zwójki wyjadają słupki oraz pręciki z kwiatów. Zwójki, jak sama nazwa wskazuje, żerują głównie w zwiniętych liściach, często w kształt rurki. Wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety. Gąsienice zeskrobują miękisz z liści, tworząc charakterystyczne prześwity. Gąsienice wygryzają również otwory w zawiązkach i owocach. Już kilka gąsienic jest w stanie zniszczyć całe grono owocowe.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma na skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, ale głowa jest ciemna.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, zwykle przed kwitnieniem winorośli, zanim gąsienice schowają się w rulonach z liści.
  • W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które ograniczają populację zwójek. Natomiast nie przyczyniają się do zwalczania całej populacji, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /agrecol2020/wp-content/themes/agrecol/single-dra_problem.php on line 575

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /agrecol2020/wp-content/themes/agrecol/single-dra_problem.php on line 575

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.