Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Aeracja trawnika

Każdy ogrodnik, który posiada trawnik od wielu lat, słyszał o zabiegu aeracji.

A jeśli nie – to dobry moment, aby się z tym terminem zapoznać. Nasze trawniki będą bardzo wdzięczne!

Co to jest aeracja?

Jest to zabieg, który napowietrza glebę pod trawnikiem. Jest potrzebny trawnikom wieloletnim, bardzo zwartym i ubitym, intensywnie użytkowanym. Przyda się także trawnikom na ciężkiej i słabo przepuszczalnej glebie. Celem aeracji jest rozluźnienie gleby poprzez nakłuwanie lub dziurkowanie murawy.

Zabieg ten:

  •  usprawnia wnikanie wody i nawozów w głąb systemu korzeniowego traw,
  •  poprawia zdolności regeneracyjne traw,
  •  stymuluje wytwarzanie gęstej i równej darni,
  •  poprawia odporność trawnika na zadeptywanie.

aeracja trawnika

Czym wykonać aerację trawnika?

W małych ogrodach najprościej jest wykorzystać zwykłe widły ogrodowe i nakłuwać nimi w równych odstępach darń. Można też zakupić specjalne buty z kolcami w podeszwie i wykonać kilka intensywnych spacerów.

Na większych trawnikach wygodniej wykorzystać specjalistyczne narzędzia ogrodowe tj. walec z kolcami lub aerator. Nie trzeba kupować własnych narzędzi, bo będą potrzebne maksymalnie raz w roku. Możemy wynająć narzędzia lub firmę, która wykona zabieg za nas. Niektóre specjalistyczne aeratory wytwarzają dziurki, wyciągając fragmenty darni w kształcie walca. Tak powstałe resztki należy dokładnie wygrabić. Powstałe wskutek zabiegu otwory wypełniamy piaskiem, który rozluźni glebę. Następnie wykonujemy nawożenie.

rekultywacja trawnika, jak pozbyć się kretów, aeracja trawnika, wertykulacja trawnika

Kiedy wykonać aerację trawnika?

Przed wykonaniem aeracji obowiązkowo wykonujemy koszenie (dość nisko, nawet na wysokość 3-5 cm), aby umożliwić sprzętowi lepszy dostęp do gruntu. Ziemia powinna być lekko wilgotna (po podlaniu czekamy, aż wilgoć wsiąknie). Aerację wykonuje się zwykle raz w roku, wiosną. Przy bardzo zbitym trawniku możemy powtórzyć zabieg późnym latem lub wczesną jesienią. Jeśli jednak trawnik jest w dobrej kondycji, zabieg aeracji można wykonać nie wcześniej niż po dwóch latach.

aeracja trawnika

Głębokość

Zabieg możemy wykonać powierzchniowo lub wgłębnie. Powierzchniowa aeracja zwykle wykonywana jest na głębokość 2-3 cm, a wgłębna do głębokości minimum 8 cm.

Gęstość otworów w darni należy dostosować do rodzaju podłoża. Na glebach luźnych dziurkowanie jest rzadsze: co około 15 cm (120-130 otworów/m2), na glebach cięższych: co około 10 cm (180-200 otworów/m2).

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.