Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Bielenie drzew – zabobon czy ważny zabieg?

Bielenie drzew to nic innego jak pokrywanie pnia i konarów drzew białym roztworem wapna. Czynność wydaje się być banalnie prosta, ale urosło wokół niej wiele mitów. Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego popularnego zabiegu.

bielenie drzew zimą

Bielenie drzew – co ma na celu?

Celem zabiegu jest zabezpieczenie drzew przed nagłymi, dużymi zmianami temperatur. Niepomalowana, ciemna kora drzew w słoneczne, zimowe dni łatwo się nagrzewa. Pobudzone do życia wysoką temperaturą tkanki ulegają rozhartowaniu, a w nocy, podczas dużych spadków temperatury łatwo przemarzają.

Najbardziej wrażliwe na tego typu uszkodzenia są drzewka młode. Objawy uszkodzeń najczęściej widujemy na południowych i południowo-zachodnich częściach drzew, ponieważ to właśnie tkanki z tej strony roślin są najmocniej nagrzewane przez promienie słoneczne. 

bielenie drzew hantus

https://www.high-endrolex.com/29

Czym bielić drzewa?

Najprostszą metodą na bielenie drzew jest wykorzystanie tzw. mleka wapiennego. Przygotowujemy je, rozrabiając wapno tlenkowe z wodą w proporcji około 1:5. Do roztworu możemy również dodać glinę lub krochmal, które zwiększą odporność roztworu na zmywanie przez deszcz. Do zabezpieczenia drzew możemy również wykorzystać gotowy preparat Hantus. Zabezpiecza on rośliny nie tylko przed nagłymi skokami temperatury, ale również zniechęca dzikie zwierzęta do podgryzania młodych roślin i przyrostów.

Kiedy bielić drzewa?

Zabieg bielenia drzew powinniśmy wykonać późną jesienią, już w listopadzie. Biała powłoka w wyniku działalności opadów śniegu i deszczu zostanie z czasem zmyta, więc należy ją regularnie odnawiać. Aby zabieg był w pełni skuteczny, drzewka powinny być nieprzerwanie zabezpieczone aż do marca-kwietnia, gdy rozpoczyna się wegetacja roślin.

Największe ryzyko wystąpienia uszkodzeń występuje w grudniu i styczniu, jednak biała powłoka na przedwiośniu wciąż odbija promienie słoneczne i zapobiega przedwczesnemu rozpoczynaniu wegetacji przez rośliny. Zabieg zawsze najlepiej jest wykonywać w trakcie bezdeszczowego, pochmurnego dnia, gdy temperatura powietrza wynosi ponad 4 stopnie Celsjusza.

bielenie drzew wiosna

Mity i nieporozumienia na temat bielenia drzew

  1. Drzewka malujemy wapnem, aby zabić szkodniki roślin. MIT – niewiele szkodników zimuje w korze drzew, a samo wapno nie ma właściwości biobójczych. Umycie kory drzew silnym strumieniem wody dałoby większy efekt.
  2. Drzewka bielimy na wiosnę, gdy się zrobi ciepło i zabieg jest przyjemny. MIT – co prawda drzewka na wiosnę ładnie wyglądają, gdy są pomalowane, jednak gdy już pędy się zazieleniają, zabieg na niewiele nam się zda. Najważniejsze jest, aby drzewka były pobielone w okresie, gdy występują największe mrozy – w grudniu i styczniu.
  3. Wystarczy na jesień pomalować drzewka i na działkę można wrócić dopiero na wiosnę. MIT – wapno dosyć szybko jest zmywane z kory drzew pod wpływem wilgoci, opadów deszczu i śniegu. Powłokę trzeba regularnie odnawiać, aby była skuteczna.
  4. Zamiast malować pnie drzew, można je okryć słomą lub białą agrowłókniną. FAKT – oddychające bariery mechaniczne również świetnie chronią drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi. Ważne jest, tylko aby nie wykorzystywać do tego celu folii, które zamiast pomóc, zwiększyłyby ryzyko uszkodzenia roślin.

Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.