Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Bratki są takie cudowne!

Fiołek ogrodowy (Viola ×wittrockiana), zwany bratkiem, jest rośliną dwuletnią, pojawia się niemalże w każdym polskim ogrodzie lub na tarasie. Sadzi się go w pojemnikach tworząc barwne kompozycje kwitnące przede wszystkim wiosną lub jesienią.

uprawa bratków

Rozmnażanie bratków z nasion jest powszechne, rośliny są tanie i ogólnie dostępne, dlatego samodzielna uprawa ich z siewu jest rzadko praktykowana, wygodniej jest kupić gotowe sadzonki. Jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że po wysiewie jesienią, roślina wytwarza zazwyczaj 2 – 3 liście, w tej postaci  zimuje pod okryciem lub osłonami. Wiosną następnego roku obficie kwitnie, a po kwitnieniu zamiera. Pora kwitnienia zależy od terminu wysiania nasion.

Fiołek ogrodowy ma pokrój kępiasty, dorasta do 25 cm wysokości, nie jest rośliną wymagającą, preferuje stanowiska słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wymagań glebowych również nie ma dużych: podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Fiołki nie lubią przesuszenia podłoża. Należy je podlewać często, najlepiej rano lub wieczorem, niewielką ilością wody.

uprawa bratków

Bratki nie mają wygórowanych wymagań pokarmowych, lecz ze względu, iż są zazwyczaj sadzone w dużym zagęszczeniu w pojemnikach, należy stosować nawożenie, najlepiej Biohumusem Super Forte do roślin kwitnących.

uprawa bratków

Bratki znane są od dawna, dlatego możemy je często spotkać: w ogródkach przydomowych, parkach, na klombach ulicznych itp. miejscach. Świetnie nadają się na rabatowe obwódki i barwne plamy. Zadebiutowały nawet jako kwiaty cięte, lecz najpowszechniejsze zastosowanie znalazły jako rośliny balkonowe, do pojemników. Bogactwo odmian fiołka ogrodowego sprawia, że nadaje się do kompozycji kwiatowych nie tylko w stylu rustykalnym, ale również nowoczesnym. Uprawiane na balkonach bratki podczas podlewania dobrze jest odpowiednio nawieźć, aby kwitły bardzo długo. Dlatego najlepiej zastosować nawóz rozpuszczalny w wodzie, np. Flower SPA kuracja – do roślin kwitnących w domu i na balkonie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.