Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Brunatny problem – brunatna zgnilizna drzew (monilioza)

Brunatna zgnilizna drzew, zwana również moniliozą, przysparza niejednokrotnie wielu problemów. Wywołują ją grzyby workowe: Monilinia laxa, które porażają tylko drzewa pestkowe oraz Monilinia fructigena, atakujące drzewa ziarnkowe, ale także śliwy, morele i brzoskwinie.

brunatna zgnilizna drzew, signum 33 WG, zwalczanie brunatnej zgnilizny

Pierwsze objawy pojawiają się w okresie kwitnienia, szczególnie przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Patogen dokonuje infekcji przez znamię słupka i pylniki, czego skutkiem jest zgorzel kwiatów. Kwiaty zasychają i zamierają. Grzyb przerasta przez kwiaty do pędów powodując ich zamieranie. Obumarłe pędy z liśćmi i kwiatami długo pozostają na drzewie, przez co stają się źródłem infekcji wtórnych.

brunatna zgnilizna drzew, signum 33 WG, zwalczanie brunatnej zgnilizny

Kolejne objawy są zauważalne w okresie dojrzewania owoców. Choroba objawia się na owocach w postaci szaro-brunatnych brodawek z zarodnikami tzw. sporodochiami. Zarodniki te służą infekcjom wtórnym. Rozwojowi choroby sprzyjają długotrwałe opady w okresie dojrzewania owoców. Porażone owoce opadają lub pozostają na drzewie w postaci tzw. mumii – to one są pierwotnym źródłem infekcji w roku następnym.

Niechemiczne zwalczanie brunatnej zgnilizny polega na wycinaniu porażonych pędów oraz usuwaniu mumii pozostałych na drzewie.

W walce chemicznej z brunatną zgnilizną na czereśni, moreli, wiśni, brzoskwini oraz śliwie pomoże nam miedzy innymi środek Signum 33 WG*. Zależnie od rośliny, na której wykonywany jest zabieg ochrony należy dostosować termin zabiegu, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie środka.

brunatna zgnilizna drzew, signum 33 WG, zwalczanie brunatnej zgnilizny

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

brunatna zgnilizna drzew, signum 33 WG, zwalczanie brunatnej zgniliznybrunatna zgnilizna drzew, signum 33 WG, zwalczanie brunatnej zgnilizny

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.