Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Cantedeskia – Kalia

Cantedeskia, potocznie zwana kalią, pochodzi ze środkowo-południowej Afryki.

Jest to cenna roślina ozdobna, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się w uprawie w Europie. Ze względu na piękne kwiaty uprawiana jest w ogrodach, w donicach na tarasach oraz w szklarniach na kwiat cięty. W Polsce nie zimuje w gruncie, więc jeśli decydujemy się na jej uprawę w ogrodzie, musimy pamiętać, aby bulwy wykopać na zimę i przechować w piwnicy. Czas uprawy tej rośliny w naszych warunkach wynosi 6-8 miesięcy. Następnie przechodzi ona w czteromiesięczny okres spoczynku, po którym sadzimy ją ponownie.

kalia, cantedeskia kalia, cantedeskia

Bulwy cantedeskii można kupić wiosną i jesienią w sklepach ogrodniczych. Nadają się zarówno do uprawy w domu, jak i w ogrodzie. Cantedeskie uprawiane przez kilka lat znacznie się rozrastają i możemy je rozmnożyć przez podział. Zaraz po posadzeniu bulwy podlewamy oszczędnie, natomiast gdy rośliny wypuszczą liście, ich wymagania wodne wzrastają.

Nawożenie

Nawożenie rozpoczynamy po wypuszczeniu liści, stosując nawozy do roślin kwitnących, które będą intensyfikowały kwitnienie cantedeskii. Nawozimy od wiosny do sierpnia, a potem pozwalamy roślinie przygotować się do spoczynku.

kalia, cantedeskia kalia, cantedeskia

Przechowywanie i rozmnażanie

W uprawie w donicach jesienią przestajemy podlewać rośliny, aby przygotowywać je do czteromiesięcznego spoczynku. Przy uprawie w gruncie odrywamy lub obcinamy zaschłe pędy. Wykopujemy i koniecznie obsuszamy bulwy, aby nie zgniły podczas przechowywania. Dzielimy je, jeśli powstało dużo odrostów, następnie zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Zostawiamy do wiosny w suchym i przewiewnym miejscu, w temperaturze 10°C. Najlepiej przykryć bulwy wilgotnym torfem, aby całkowicie nie wyschły.

kalia, cantedeskia kalia, cantedeskia

Cykl uprawy:

kalia, cantedeskia

Uwaga! Roślina trująca dla człowieka!

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.