Cebulomania

Wystarczy kilka ciepłych wiosennych dni aby cebulki obudziły się i zawitały w naszym ogrodzie. Pierwsze pojawiają się przebiśniegi potem krokusy, hiacynty tulipany, lilie i wiele innych.

tulipan

Kiedy sadzić cebule?

Przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy widzimy kwitnące krokusy na trawniku u sąsiada, poczujemy zapach hiacyntów i zobaczymy w sklepie miniaturowe tulipany w donicach. Tymczasem po wakacyjnym urlopie powinniśmy się udać do sklepu ogrodniczego i zapoznać się z tym co oferują ogrodnicy.

krokusy

Jesień to właściwy czas na sadzenie cebulek.

Sadzimy: tulipany, krokusy, szafirki, cebulice, szachownice, hiacynty, lilie, narcyzy, przebiśniegi, czosnki ozdobne.

Sadzimy je od sierpnia do końca października, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie. Niska temperatura zimą daje im cebulkom impuls, który pobudza je do wiosennego kwitnienia.

Jak sadzić cebule?

Gleba, w której sadzimy cebule, powinna być przepuszczalna, dość luźna i o neutralnym odczynie. Zbyt gliniastą możemy rozluźnić piaskiem, a zbyt kwaśny odczyn uregulujemy spacjalistycznym nawozem do roślin cebulowych Agrecol.

Przed posadzeniem warto jest zaprawić cebule „na mokro” – uchroni to je przed chorobami grzybowymi. Zaprawę nasienną T 75 DS/WS rozcieńczamy w wodzie (3 g środka w 1 l wody) i moczymy w nim cebule.

Złota zasada przy sadzeniu cebul – zawsze sadzić na głębokość trzech wysokości cebul. To znaczy, że jeśli np. cebula tulipana ma 3 cm wyokości, to dołek wykopujemy o głębokości 9 cm. Między cebulami zachowajmy odstęp na ok. dwukrotną szerokość cebul.

Dołki delikatnie przysypujemy ziemią. Uważajmy, żeby cebule się nie poprzewracały.

tulipany

dobra rada ogrodnika

  • Bezpośrednio przed posadzeniem moczymy cebule ozdobne w preparacie Zaprawa nasienna T 75 DS/WS, aby zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi.
  • Kupujmy cebule jędrne i twarde, nie wyschnięte. Sprawdźmy, czy nie są przegniłe lub chore.
  • Cebulki dobrze jest posadzić w specjalnych koszykach, które zapobiegną zjedzeniu przez gryzonie. Z doświadczenia wiemy, że wygłodniały gryzoń potrafi przegryźć nawet plastik, więc dobrze jest wykonać metalowe koszyczki samodzielnie.

szafirki

 

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.