Cebulomania

Wystarczy kilka ciepłych wiosennych dni aby cebulki obudziły się i zawitały w naszym ogrodzie. Pierwsze pojawiają się przebiśniegi potem krokusy, hiacynty tulipany, lilie i wiele innych.

Kiedy sadzić cebule?

Przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy widzimy kwitnące krokusy na trawniku u sąsiada, poczujemy zapach hiacyntów i zobaczymy w sklepie miniaturowe tulipany w donicach. Tymczasem po wakacyjnym urlopie powinniśmy się udać do sklepu ogrodniczego i zapoznać się z tym co oferują ogrodnicy.

Jesień to właściwy czas na sadzenie cebulek kwiatów kwitnących wiosną.

Sadzimy: tulipany, krokusy, szafirki, cebulice, szachownice, hiacynty, lilie, narcyzy, przebiśniegi, czosnki ozdobne.

Sadzimy je od sierpnia do końca października, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie. Niska temperatura zimą daje im cebulkom impuls, który pobudza je do wiosennego kwitnienia.

Jak sadzić cebule?

Gleba, w której sadzimy cebule, powinna być przepuszczalna, dość luźna i o neutralnym odczynie. Zbyt gliniastą możemy rozluźnić piaskiem, a zbyt kwaśny odczyn uregulujemy specjalistycznym nawozem do roślin cebulowych Agrecol.

Złota zasada przy sadzeniu cebul – zawsze sadzić na głębokość trzech wysokości cebul. To znaczy, że jeśli np. cebula tulipana ma 3 cm wysokości, to dołek wykopujemy o głębokości 9 cm. Między cebulami zachowajmy odstęp na ok. dwukrotną szerokość cebul.

Dołki delikatnie przysypujemy ziemią. Uważajmy, żeby cebule się nie poprzewracały.

dobra rada ogrodnika

  • Kupujmy cebule jędrne i twarde, nie wyschnięte. Sprawdźmy, czy nie są przegniłe lub chore.
  • Cebulki dobrze jest posadzić w specjalnych koszykach, które zapobiegną zjedzeniu przez gryzonie. Z doświadczenia wiemy, że wygłodniały gryzoń potrafi przegryźć nawet plastik, więc dobrze jest wykonać metalowe koszyczki samodzielnie. Koszyczki umożliwia również szybsze odnalezienie cebulek, gdy będziemy chcieli je przesadzić na inne miejsce.

 

 

Powiązane artykuły

Przydatne produkty

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.