Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zły wygląd trawnika – jaka jest przyczyna?

Podstawą do stwierdzenia, czy trawnik został zaatakowany przez patogeny, jest dokładna obserwacja. Nie zawsze do nieestetycznego wyglądu murawy przyczyniają się choroby. Przede wszystkim obserwujmy otoczenie, pogodę oraz inne czynniki, które mają wpływ na atrakcyjność naszego trawnika, a poznamy przyczynę problemów.

Nieprawidłowe koszenie

Złota zasada: nie kosimy jednorazowo poniżej 1/3 wysokości trawy.

Pies

Właściciele psów mogą zauważyć na trawniku żółte plamy. To skutek działania moczu pupila.

zły wygląd trawnika, choroby trawnika

Susza

Każdy gatunek trawy inaczej znosi niedostatek wody w glebie. Może się zdarzyć, że będą zamierały całe połacie w miejscach, gdzie ziemia jest bardziej przepuszczalna.

Nadmierne uwilgotnienie

W zagłębieniach terenu mogą powstawać zastoiska wodne, które zniszczą trawę. Taka sytuacja może mieć miejsce wiosną, po roztopieniu śniegu. Także w okresach bardzo deszczowych lub podczas nadmiernego podlewania trawników na słabo przepuszczalnej glebie trawa może zostać „zalana”.

Przemarzanie

Płytko ukorzeniona trawa jest bardziej podatna na wymarzanie. Warto podlewać trawę rzadziej, ale obficie (zamiast często niewielkimi ilościami wody). Dzięki temu system korzeniowy będzie lepiej rozwinięty.

Mrówki

Zamierające place na trawniku mogą być skutkiem działalności mrówek, wygryzających korzenie trawy podczas budowy mrowiska. 

Nieprawidłowe stosowanie nawozów

Niedostatecznie odżywiona trawa żółknie, a nawet zasycha. Z kolei przedawkowanie nawozu może się objawiać ciemnozielonymi przebarwieniami darni.
Po zastosowaniu nawozu należy pamiętać o obfitym podlaniu trawnika (aby nawóz dotarł do korzeni i nie poparzył źdźbeł trawy).

Nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin

Skąd na trawniku mógł się wziąć dziwny „wypalony” wzorek?
Po zastosowaniu środków chwastobójczych np. na ścieżce, należy pamiętać o zmianie obuwia. Jeśli przespacerujemy się po trawniku, a na podeszwach zostało trochę herbicydu nieselektywnego, zostawimy po sobie wypalone ślady.
Przedawkowanie środka ochrony roślin może spowodować zniszczenie trawnika. Może się też zdarzyć, że pojemnik opryskiwacza zawierał pozostałości wcześniej stosowanego środka ochrony roślin, np. herbicydu nieselektywnego, który niszczy nie tylko chwasty, ale także trawę.
Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie czytać etykietę i stosować się do jej zaleceń.

Objawy sugerujące wystąpienie choroby grzybowej:

— Zamieranie pojedynczych roślin lub pewnych obszarów trawnika.

— Regularne kręgi na trawniku. Pojawienie się grzybów kapeluszowych.

— Występowanie na źdźbłach nalotu w kolorze białym, szarym, szaroburym, brązowym, a nawet różowawym – są to strzępki grzybni.

— Zaobserwowanie na źdźbłach drobnych punktów lub kropeczek w kolorze białym, szarym, beżowym, rudawym, brązowym lub czarnym – są to skupiska zarodników grzyba.

zły wygląd trawnika, choroby trawnika

pleśń śniegowa

Trawnik z zamierającymi placami oraz widocznym nalotem – objawy choroby grzybowej.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.