Chryzantemy, inaczej złocienie, są jednymi z najpopularniejszych roślin kwitnących od jesieni aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Rośliny te pochodzą z takich krajów jak Korea, Chiny i Japonia.
Ich nazwa pochodzi od łacińskiego chrysos oznaczającego – złoto.
Różnorodne kształty kwiatostanów, ogromna paleta barw oraz długie i obfite kwitnienie zadecydowały o popularności tych roślin.
Chryzantemy możemy uprawiać w ogrodowych rabatach, w pojemnikach; doskonale sprawdzają się również jako kwiaty cięte w naszych wazonach. Dzięki jesiennemu kwitnieniu chryzantemy chętnie wykorzystujemy do zdobienia grobów w Dniu Wszystkich Świętych.
Wybierając chryzantemy do uprawy w ogrodzie warto się zastanowić, czy chcemy uprawiać kwiaty jednoroczne czy wieloletnie. Chryzantemy jednoroczne kończą swoje kwitnienie na przełomie sierpnia i września. Wśród chryzantem wieloletnich są rośliny rabatowe, mrozoodporne nadające się do uprawy w gruncie i w doniczkach, oraz odmiany idealne na kwiat cięty
.
Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Gleba do ich uprawy powinna być bogata w składniki pokarmowe i przepuszczalna. Odczyn pH podłoża powinien mieścić się w przedziale 7-8. Młode rośliny najlepiej jest wysadzić pod koniec kwietnia lub w połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Po dwóch tygodniach od posadzenia chryzantem możemy przyciąć wierzchołki ich pędów – ścinamy odcinek wierzchołka o długości ok. 2 cm. To zapewni lepsze krzewienie się naszych roślin. Sadzonki wysadzone wiosną do gruntu wymagają nawożenia w okresie rozwoju pąków kwiatowych. Zasilamy je wówczas raz na dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem Agrecol Mineral Żel do roślin kwitnących. Przed wybarwieniem się pąków, zaprzestajemy nawożenia, aby pędy nie stały się zbyt wybujałe i wiotkie.
Jesienią, po przekwitnięciu kwiatów i po pierwszych przymrozkach, należy przyciąć pędy chryzantem wieloletnich na wysokości około 15 cm od poziomu gruntu. Przycięcie zmniejsza ryzyko gnicia roślin oraz prawdopodobieństwo porażenia przez choroby grzybowe. Rośliny zimujące w gruncie należy okrywać gałązkami iglaków, dzięki czemu gleba będzie swobodnie parowała, a rośliny będą miały zapewniony dopływ powietrza i ochronę przed mrozem.
Wyrastające z karpy korzeniowej pędy można wykorzystać na sadzonki. Wczesną wiosną odcinamy od pędu głównego 5-6 cm fragmenty. Odcięte sadzonki wkładamy do pojemników z mieszanką torfu odkwaszonego i piasku (1:1) na głębokość 1-2 cm. Sadzonki regularnie nawadniamy i utrzymujemy w pomieszczeniu temperaturę w granicy 15°C. W takich warunkach rośliny powinny ukorzenić się w przeciągu 3 tygodni. Ukorzenione rośliny przesadzamy do większych doniczek. Po około 2 tygodniach od przesadzenia uszczykujemy młode rośliny nad 4 liściem w celu ich rozkrzewienia. Następnie możemy przystąpić do hartowania roślin – tj. zaczynamy wystawiać je na zewnątrz, na początku na kilkanaście minut dziennie, a potem na coraz dłuższy okres. Młode rośliny do gruntu wysadzamy w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.