Chryzantemy złociste, czyli złocienie

Chryzantemy, inaczej złocienie, są jednymi z najpopularniejszych roślin kwitnących od jesieni aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Rośliny te pochodzą z takich krajów jak Korea, Chiny i Japonia.

chryzantemy żółte

Ich nazwa pochodzi od słowa „chrysos” o oznacza ona „złoto”.

Różnorodne kształty kwiatostanów, ogromna paleta barw oraz długie i obfite kwitnienie zadecydowały o popularności tych roślin.

Chryzantemy możemy uprawiać w ogrodowych rabatach, w pojemnikach, a także doskonalone sprawdzają się jako kwiaty cięte w naszych wazonach. Dzięki jesiennemu kwitnieniu chryzantemy chętnie wykorzystujemy do zdobienia grobów w Dniu Wszystkich Świętych.

Wybierając chryzantemy do uprawy w ogrodzie warto się zastanowić, czy chcemy uprawiać kwiaty jednoroczny czy wieloletnie. Chryzantemy jednoroczne kończą swoje kwitnienie na przełomie sierpnia i września. Wśród chryzantem wieloletnich są rośliny rabatowe, mrozoodporne nadające się do uprawy w gruncie i w doniczkach, oraz odmiany idealne na kwiat cięty.

Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Gleba do ich uprawy powinna być bogata w składniki pokarmowe i przepuszczalna. Odczyn pH podłoża powinien wynosić 7-8. Młode rośliny najlepiej jest wysadzić pod koniec kwietnia lub w połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Po dwóch tygodniach od posadzenia chryzantem możemy przyciąć wierzchołki ich pędów – ścinamy 2 cm odcinek wierzchołka. To zapewni lepsze krzewienie się naszych roślin. Sadzonki wysadzone wiosną do gruntu wymagają nawożenia w okresie rozwoju pąków kwiatowych. Zasilamy je wówczas raz na dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem płynnym w żelu do roślin kwitnących. Przed wybarwieniem się pąków, zaprzestajemy nawożenia, aby pędy nie stały się zbyt wybujałe i wiotkie.

chryzantemy białe

Jesienią, po przekwitnięciu kwiatów i po pierwszych przymrozkach, należy przyciąć pędy chryzantem wieloletnich na wysokości około 15 cm od poziomu gruntu. Przycięcie zmniejsza ryzyko gnicia roślin oraz prawdopodobieństwo porażenia przez choroby grzybowe. Rośliny zimujące w gruncie należy okrywać gałązkami iglaków, dzięki czemu gleba będzie swobodnie parowała, a rośliny będą miały zapewniony dopływ powietrza.

Wyrastające z karpy korzeniowej pędy można wykorzystać na sadzonki. Wczesną wiosną odcinamy od pędu głównego 5-6 cm fragmenty. Odcięte sadzonki wkładamy do pojemników z mieszanką torfu odkwaszonego i piasku (1:1) na głębokość 1-2 cm. Sadzonki regularnie nawadniamy i utrzymujemy w pomieszczeniu temperaturę w granicy 15°C. W takich warunkach rośliny powinny ukorzenić się w przeciągu 3 tygodni. Ukorzenione rośliny przesadzamy do większych doniczek. Po około 2 tygodniach od przesadzenia uszczykujemy młode rośliny nad 4 liściem w celu ich rozkrzewienia. Następnie możemy przystąpić do hartowania roślin – tj. zaczynamy wystawiać je na zewnątrz, na początku na kilkanaście minut a potem na coraz dłuższy okres. Młode rośliny do gruntu wysadzamy w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

chryzantemy

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.