Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wiosenne cięcie winorośli

W Polsce coraz powszechniej uprawiana jest winorośl.  Aby cieszyć się obfitym plonem, dużymi i słodkimi gronami, należy winorośl regularnie i mocno przycinać.

Kiedy ciąć winorośl?

Optymalny termin cięcia to wczesna wiosna przed obudzeniem się winorośli. Przycinanie w zbyt późnym terminie może spowodować wyciekanie soków (płacz winorośli), co czasem prowadzi do osłabienia pnącza.

Gdzie sadzić?

Najlepszym miejscem do uprawy winorośli są miejsca dobrze nasłonecznione. Winorośl bardzo dobrze rośnie przy ciepłych południowych i zachodnich murach lub na osłoniętych pergolach. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne, o odczynie prawie obojętnym.

W jaki sposób należy ciąć winorośl?

Od głównego pędu, nazywanego łozą, wyrastają co roku młode zielone pędy (latorośle). Jesienią latorośl drewnieje i staje się łozą. Z niej w kolejnym roku roślina wypuści nowe pędy owoconośne. Winorośl owocuje tylko na zielonych pędach tegorocznych, dlatego tak ważne jest pobudzanie pnącza do ich wzrostu poprzez cięcie. Tnie się pędy zeszłoroczne, ponad drugim, trzecim pąkiem licząc od miejsca rozgałęzienia. Wówczas z jednego pąka wyrośnie owocująca latorośl, zaś z drugiego pęd zastępczy.

Pędy obcinamy pod kątem około 45 stopni, tak aby szczyt po cięciu znajdował się po stronie pąka. Wówczas woda nie będzie spływała na pąk, co mogłoby spowodować zagniwanie i infekcje.

Wycinamy pędy przemarznięte, suche, bądź uszkodzone.

Łozę można również ciąć na dowolną długość, aby ograniczyć jej dalszy wzrost.

W trakcie zawiązywania owoców można także przerzedzać grona, aby owoce były większe. Drugą zaletą przerzedzania, jest lepszy przepływ powietrza między owocami, przez co będą mniej narażone na choroby grzybowe. Nożyczkami wycina się najmniejsze owoce.

Po przycięciu wiosną można zacząć nawozić winorośl specjalnie skomponowanym nawozem organicznym do winorośli.

Choroby winorośli

Jeśli w poprzednich latach zauważyliście na swoich winoroślach objawy mączniaka rzekomego (mączniak prawdziwy tworzy nalot zarówno na górnej jak i dolnej stronie liścia, podczas gdy rzekomy tylko na dolnej) to zaopatrzcie się Miedzian Extra 350 SC. W celu ochrony przed mączniakiem rzekomym wykonujemy 3 opryski Miedzianem – jeden przed kwitnieniem, drugi bezpośrednio po kwitnieniu i trzeci gdy owoce osiągną wielkość grochu.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.