Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Cięcie winorośli

W Polsce coraz powszechniej uprawiana jest winorośl.  Aby cieszyć się obfitym plonem, dużymi i słodkimi gronami, należy winorośl regularnie i mocno przycinać.

Optymalny termin cięcia to wczesna wiosna przed obudzeniem się winorośli. Przycinanie w zbyt późnym terminie może spowodować wyciekanie soków (płacz winorośli), co czasem prowadzi do osłabienia pnącza.

Najlepszym miejscem do uprawy winorośli są miejsca dobrze nasłonecznione. Winorośl bardzo dobrze rośnie przy ciepłych południowych i zachodnich murach lub na osłoniętych pergolach. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne, o odczynie prawie obojętnym.

W jaki sposób należy ciąć winorośl?

Od głównego pędu, nazywanego łozą, wyrastają co roku młode zielone pędy (latorośle). Jesienią latorośl drewnieje i staje się łozą. Z niej w kolejnym roku roślina wypuści nowe pędy owoconośne. Winorośl owocuje tylko na zielonych pędach tegorocznych, dlatego tak ważne jest pobudzanie pnącza do ich wzrostu poprzez cięcie. Tnie się pędy zeszłoroczne, ponad drugim, trzecim pąkiem licząc od miejsca rozgałęzienia. Wówczas z jednego pąka wyrośnie owocująca latorośl, zaś z drugiego pęd zastępczy.

cięcie winorośli, kiedy przycinać winorośl

Pędy obcinamy pod kątem około 45 stopni, tak aby szczyt po cięciu znajdował się po stronie pąka. Wówczas woda nie będzie spływała na pąk, co mogłoby spowodować zagniwanie i infekcje.

cięcie winorośli

cięcie winorośli, kiedy przycinać winorośl

Wycinamy pędy przemarznięte, suche, bądź uszkodzone.

cięcie winorośli, kiedy przycinać winorośl

Łozę można również ciąć na dowolną długość, aby ograniczyć jej dalszy wzrost.

W trakcie zawiązywania owoców można także przerzedzać grona, aby owoce były większe. Drugą zaletą przerzedzania, jest lepszy przepływ powietrza między owocami, przez co będą mniej narażone na choroby grzybowe. Nożyczkami wycina się najmniejsze owoce.

Po przycięciu wiosną można zacząć nawozić winorośl specjalnie skomponowanym nawozem organicznym do winorośli.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.