Cięcie winorośli

Aby cieszyć się obfitym plonem, dużymi i słodkimi gronami, należy winorośl regularnie i mocno przycinać.

W Polsce coraz powszechniej uprawiana jest winorośl. Optymalny termin cięcia to wczesna wiosna przed obudzeniem się winorośli. Przycinanie w zbyt późnym terminie może spowodować wyciekanie soków (płacz winorośli), co czasem prowadzi do osłabienia pnącza.

Najlepszym miejscem do uprawy winorośli są miejsca dobrze nasłonecznione. Winorośl bardzo dobrze rośnie przy ciepłych południowych i zachodnich  murach lub na osłoniętych pergolach. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne, o odczynie prawie obojętnym.

 W jaki sposób należy ciąć winorośl? Od głównego pędu nazywanego łozą wyrastają co roku młode zielone pędy (latorośle).

Jesienią latorośl drewnieje i staje się łozą. Z niej w kolejnym roku roślina wypuści nowe pędy owoconośne.

Winorośl owocuje tylko na zielonych pędach tegorocznych, dlatego tak ważne jest pobudzanie pnącza do ich wzrostu poprzez cięcie.

Tnie się pędy zeszłoroczne na dwa, trzy pąki. Wówczas z jednego pąka wyrośnie owocująca latorośl, zaś z drugiego pęd zastępczy.

LATOROŚL 1

Pędy obcinamy pod kątem około 45 stopni, tak aby szczyt po cięciu znajdował się po stronie pąka. Wówczas woda nie będzie spływała na pąk, co mogłoby spowodować zagniwanie i infekcje.

 Winorosl

DSC_2412

Wycinamy pędy przemarznięte, suche,  bądź uszkodzone.

SUCHE

Łozę można również ciąć na dowolną długość, aby ograniczyć jej dalszy wzrost.

W trakcie zawiązywania owoców można też przerzedzać grona, aby owoce były większe. Drugą zaletą przerzedzania, jest lepszy przepływ powietrza między owocami, przez co będą mniej narażone na choroby grzybowe. Nożyczkami wycina się najmniejsze owoce.

Po przycięciu wiosną można zacząć nawozić winorośl specjalnie skomponowanym nawozem organicznym.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.