Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Co gryzie nasze zioła? Szkodniki roślin domowych.

Świeże zioła nadają potrawom aromat i charakter, dlatego są one bardzo przydatnym składnikiem w kuchni. Uprawa ziół na parapecie czy na balkonie cieszy się dużą popularnością, a sposobów na uprawę i kompozycje z ziół jest wiele.

Podobnie jak inne rośliny, zioła atakowane są przez szkodniki. Często są to polifagi, czyli szkodniki, które mogą występować na wielu gatunkach roślin. Na ziołach najczęściej pojawiają się mączliki, mszyce, przędziorki, a czasem skoczek melisowy.

Mączliki

Mączliki to malutkie białe pluskwiaki, przypominające muszki. Żółte, drobne plamki na liściach, to najczęściej efekt ich obecności. Mogą pojawić się na szałwii, tymianku i bazylii.

Przędziorki

Jeśli na listkach oregano widoczne są żółte plamki, które „zlewając się” ze sobą powodują żółknięcie liści, to mamy do czynienia z przędziorkami. Przędziorki niszczą roślinę, przebijając się przez skórkę liści i wysysając zawartość komórek. Dodatkowym charakterystycznym objawem żerowania przędziorków jest widoczna gołym okiem utkana przez nie delikatna pajęczynka. Te drobne pajęczaki mogą żerować na ponad 180 gatunkach roślin, w tym również na wielu ziołach.

Mszyce

Mszyce to najpowszechniejsze szkodniki roślin. Wysysają soki roślinne z części zielonych, powodując żółknięcie i deformacje liści. Duże nasilenie szkodnika może spowodować poważne uszkodzenia rośliny. Spośród ziół mszyce najczęściej wybierają bazylię, melisę i miętę.

Skoczek melisowy

Skoczka melisowego można spotkać na melisie, majeranku ogrodowym, szałwii lekarskiej. Początkowo przy nerwach listków pojawiają się białawe przebarwienia.W przypadku występowania dużej populacji skoczków liście mogą zrobić się wręcz całkowicie białe.

Jak poradzić sobie z tymi małymi żarłocznymi stworzeniami w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska? Rozwiązaniem jest naturalny Płyn na mszyce i inne szkodniki Agrecol, który nie posiada okresu karencji. Preparat wyprodukowany jest na bazie naturalnych olejów roślinnych. Działa on w sposób fizyczny: kropla cieczy kondensuje się wokół ciała szkodnika, pozbawiając go dostępu do powietrza, w konsekwencji powodując jego eliminację. Płyn na mszyce ogranicza także występowanie wełnowców, miseczników, tarczników i roztoczy na wszelkich roślinach domowych i ogrodowych.

preparat na szkodniki ziół, skoczek melisowy, mszyce na ziołach, szkodniki na ziołach

Kompozycje z ziół dodają naszej kuchni, balkonowi lub tarasowi uroku, a naszym potrawom aromatu. Kto wie, może to właśnie dzięki nim odkryjemy w sobie talent ogrodniczy?

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.