Mimo, że dalie pochodzą z Ameryki Środkowej, to na stałe wpisały się już w krajobraz polskich ogrodów. Trudno sobie wyobrazić lato i jesień bez tych różnobarwnych kwiatów. Jeśli zależy nam na tęczy kwiatów w naszym ogrodzie, posadźmy dalie.
Z historii…
Najstarsze rysunki dalii pochodzą z 1651 roku i zostały opublikowane przez Francisco Hernandeza de Toledo – hiszpańskiego lekarza i botanika. Związane jest to z podróżą do Meksyku, na którą został wysłany przez Króla Hiszpanii Filipa II, aby zbadać zasoby naturalne tego kraju. W Europie dalia jest znana od około 200 lat. Pierwsze nasiona przywieziono z Meksyku do Ogrodu Botanicznego w Madrycie, skąd dalej rośliny rozprzestrzeniły się na starym kontynencie. Pierwszymi gatunkami uprawianymi w Europie były Dahlia pinnata, Dahlia rosea i Dahlia coccinea.
Sadzenie i uprawa dalii
Dalie sadzimy do gruntu w maju, w miejscu osłoniętym od wiatru. Niskie gatunki sadzimy co 30-40 cm, natomiast przy wysokich zachowajmy odstęp 70-100 cm. Rośliny w ten sposób będą mogły swobodnie się rozrastać. Nawożenie najlepiej zastosować po dwóch tygodniach od posadzenia. Wówczas mamy pewność, że nasza roślina się przyjęła. Zastosujmy nawóz do kwiatów ogrodowych, który odżywia rośliny i pobudza do długiego kwitnienia. Nawóz Agrecol Biohumus super forte do roślin kwitnących idealnie nadaje się do nawożenia dalii hodowanych w donicach. Odżywia rośliny bez ryzyka przenawożenia.
Dalie po przekwitnięciu
Po jesiennych przymrozkach dalie wykopujemy z gruntu. Jest to moment w którym zapasowe substancje odżywcze są już zgromadzone w korzeniach–karpach. Korzenie dalii przechowujemy w pomieszczeniach o temperaturze 4-6ºC.
Gatunki i odmiany
Ze względu na rodzaj kwiatów wyróżniamy kilka grup:
Dalie występują w różnych kombinacjach barw z wyjątkiem niebieskich. Poszukiwanie nowych odmian nastawione jest na uzyskanie koloru niebieskiego a także odmian, które będą odporne na mróz. Wielkości kwiatów mogą być przeróżne, od najmniejszych dalii liliputowych do gigantów, których kwiaty mogą osiągać ponad 30 cm średnicy.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.