Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Dobór nawozu do trawnika

Idealnie, gdy trawnik jest zdrowy, prawidłowo utrzymany i o pięknym, zielonym kolorze.

Ale zdarzają się też problemy – mech, żółknięcie, chwasty… Wiele z tych problemów jest objawem niedoboru któregoś ze składników odżywczych. Odpowiednio „nakarmiony” trawnik poradzi sobie z kłopotami i odwdzięczy się pięknym wyglądem!

Wieloletni trawnik – bezproblemowy

Sytuacja idealna – trawnik jest zdrowy, gęsty, zielony. Aby taki pozostał, należy go dokarmić zbilansowanym nawozem, zawierającym azot, fosfor i potas.

Polecamy: Nawóz do trawników super wieloskładnikowy

Trawnik z mchem

Coraz więcej mchu, a coraz mniej trawy? Może być wiele przyczyn. Nawóz z zawartością żelaza pomoże uporać się z tym problemem (żelazo ogranicza rozrost mchu i likwiduje już istniejący). Ale dobrze jest przyjrzeć się trawnikowi i zastosować odpowiednie prace pielęgnacyjne, żeby mech nie pojawił się znowu. Czytaj więcej: o przyczynach występowania mchu na trawniku.

Polecamy: Nawóz do trawników na mech

 Zbyt silnie rosnący trawnik

 Czy może w ogóle być tak, że trawnik jest „zbyt ładny” i rośnie zbyt bujnie?

Jeśli sprowadza się to do konieczności koszenia co kilka dni, to faktycznie taka sytuacja może być uciążliwa.

Najlepiej wstrzymać się z nawożeniem na jakiś czas, żeby trawa wykorzystała jak najwięcej substancji, dostępnych w podłożu. A przy okazji kolejnego nawożenia (nie wcześniej niż na 2-3 miesiące od poprzedniego nawożenia) warto zastosować nawóz z obniżoną zawartością azotu. Ograniczy to wzrost i będzie można kosić trawnik rzadziej.

Trawnik rośnie słabo

Marzymy o trawniku niczym z obrazka, natomiast on jak na złość nie chce rosnąć…

Substancją odpowiedzialną za szybki wzrost trawy jest azot, należy więc wybrać nawóz z jego zwiększoną ilością. Po zastosowaniu zauważymy szybki przyrost zielonej masy.

Polecamy: Nawóz do trawników szybki efekt dywanowy

Trawnik zachwaszczony

Kilka chwastów na trawniku to jeszcze nie problem. Można je usunąć ręcznie. Natomiast gdy chwastów robi się więcej, ręczne usuwanie robi się niewygodne. Nie powinno się jednak rezygnować z nawożenia. Jeśli zastosujemy nawóz ze zwiększoną ilością azotu, trawa bujnie wzrośnie i zagłuszy chwasty.

Pamiętajmy jednak, że jeśli jednak chwastów jest więcej niż trawy, konieczne będzie zastosowanie środka chwastobójczego. Więcej na ten temat: w artykule nt. chwastów na trawniku.

Polecamy: Nawóz do trawników zachwaszczonych

Trawnik przerzedzony

Trawnik po zimie może być przerzedzony, a może trawa nigdy nie rosła na nim zbyt bujnie? Przy planowaniu dosiewki w pustych miejscach albo podczas zakładania trawnika przyda się nawóz, zawierający wszystkie podstawowe składniki odżywcze (azot, fosfor, potas).

Nawet bez dosiewania trawnik rzadki i osłabiony ładnie się zregeneruje.

Polecamy: Nawóz do zakładania i regeneracji trawników

nawożenie trawnika, dobór nawozu, nawóz do trawnika, super wieloskładnikowy

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.