Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Domowa dżungla – roślinne trendy

Obecne czasy oferują nam olbrzymi wybór roślin domowych. Powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych sklepów, w których kupisz wyszukane gatunki i odmiany roślin. Do niedawna, aby dostać odmianę rośliny zaliczaną do kolekcjonerskiej, trzeba było się starać o szczepkę wprost od kolekcjonera. Dziś wiele ciekawych, rzadko spotykanych odmian dostaniemy w sklepach, które zajmują się sprzedażą wyłącznie domowych roślin ozdobnych. Otrzymasz w nich zwykle fachową poradę co do pielęgnacji, dobierzesz piękną osłonkę, a także zakupisz podłoże czy odpowiednie nawozy i preparaty do pielęgnacji.

W artykule omówimy kilka bardzo popularnych roślin domowych, o których aż huczy na roślinnych forach i grupach.

Niektóre z wymienionych roślin to do niedawna mało popularne gatunki. Inne to takie, które powracają z przeszłości do panujących trendów.

Pilea peperomioides – tzw. „pieniążek”

Znana od dawna roślina, ale dziś szczególnie często gości w naszych domach. Roślinę charakteryzują okrągłe, mięsiste listki osadzone na długich ogonkach. Prawdopodobnie stąd wzięła się nazwa pieniążek… a może dlatego, że bardzo szybko się mnoży, a przecież każdy pragnąłby szybkiego rozmnożenia pieniędzy w portfelu. Wyglądem roślina przypomina miniaturowe drzewko.  Z wiekiem „pień” pieniążka jest coraz wyższy, a wokół niego powstaje bardzo dużo odrostów korzeniowych. W ten sposób powstają nowe pieniążki, które w łatwy sposób można oddzielić od matecznika. Młodziaki można też pozostawić, aby zagęścić roślinę.

Wymagania: Pilea to roślina należąca do sukulentów, dlatego wymaga dość przepuszczalnego podłoża. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, ale nie stawiaj jej bezpośrednio na słońcu np. na parapecie. Podlewanie należy wykonywać z umiarem. Przelany pieniążek szybko reaguje brązowymi plamami na liściach, natomiast gdy nie podlejemy pieniążka na czas, ciężkie listki będą się słaniały w dół. Młode okazy najlepiej podlewać delikatnie od dołu, gdyż nie lubią moczenia nasady liści.

Nawożenie: Do pieniążka świetnie sprawdzi się nawóz do kaktusów.

pilea "pieniążek"
Pieniążek

 Alocasia – Alokazja

Najpopularniejsza przedstawicielka tego gatunku to alokazja ‘Polly’. Charakteryzuje się dużymi, ciemnymi (czarno-purpurowo-zielonymi) liśćmi z pięknym białym rysunkiem unerwienia. Kształtem liście przypominają ostrą strzałę, a brzeg starszych liści alokazji  ‘Polly’ jest pofalowany. Liście wyrastają na długich ogonkach wprost z kłącza. Ciekawą odmianę pod tym względem stanowi alokazja pasiasta (Alocasia zebrina), gdyż ogonki liści są pokryte poprzecznymi pasami. Niektóre alokazje to prawdziwe rarytasy, ponieważ ich liście przypominają wyglądem skórę smoka m.in. ‘Dragon Scale’, ‘Silver Dragon’, ‘Pink Dragon’. Liście niektórych są delikatne w dotyku jak welur np. u ‘Black Velvet’. O alokazjach można by długo pisać, tak rozmaitą grupę roślin stanowią.

Wymagania: Alokazja to dość kapryśna roślina. Szczególnie alokazja ‘Polly’ to prawdziwe wyzwanie. Nie bez powodu nazywana jest roślinnym samobójcą lub niechlubnie alokazja-eutanazja. Bardzo łatwo ją przelać i spowodować gnicie kłącza. Alokazji ciężko jest dogodzić, dlatego stanowi nie lada wyzwanie i gratkę dla cierpliwych. A to za mało, a to za dużo wody. A to za sucho, a to zbyt wilgotno. U każdego coś innego — wpływa na jej zamieranie. Ale czasem, nawet jeśli zdarzy jej się stracić wszystkie liście, potrafi nagle „zmartwychwstać” i wprawić w zaskoczenie.

Alokazja wymaga żyznego, lekko kwaśnego i dobrze przepuszczalnego podłoża, które szybko przesycha. Lubi widne miejsca, ale nie bezpośrednio na słońcu, więc postawmy ją blisko okna, ale nie na parapecie. Wilgotność powietrza w uprawie alokazji ma ogromne znaczenie. Powinno wynosić powyżej 60%.

Nawożenie: Do alokazji polecamy nawóz mineralny do roślin domowych o ozdobnych liściach.


Alokazja 'Polly’


Alokazja 'Dragon Scale’

Calathea – Kalatea

To roślina, która na pierwszy rzut oka wygląda jak sztuczna, za sprawą bardzo sztywnych cienkich jak papier liści. Owalne lub lancetowate liście na długich ogonkach mają bardzo skomplikowany rysunek, że aż niewiarygodne że pochodzą z tego świata. Wzdłuż unerwienia często występują pasy, przypominające rybie ości, a kolorystyka liści to różne odcienie zieleni, purpury i bieli. Kalatea jest nazywana tańczącą rośliną lub z angielskiego „Prayer Plant” czyli modlącą się rośliną. A to z powodu jej „tańczących” w ciągu doby liści. Za dnia rozpościerają się na boki, aby chłonąć jak najwięcej światła, natomiast na wieczór podnoszą się do góry – składają się jak do modlitwy.

Wymagania: Kalatee to rośliny przystosowane do niedoboru światła, stąd ciemne liście, które zawierają duże ilości chlorofilu pochłaniającego światło.  Dlatego nie narażamy jej na bezpośrednie promieniowanie świetlne, możemy ją postawić nawet dalej od okna. Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, ponieważ wtedy bardzo szybko schną jej delikatne liście. Duże znaczenie ma również utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, przy pomocy nawilżacza lub zraszania. Suche powietrze skutkuje obsychaniem końcówek liści.

Nawożenie: Kalatea będzie usatysfakcjonowana gdy od czasu do czasu nawieziesz ją nawozem do roślin kwitnących. Tak! To nie pomyłka. W nawozie do roślin kwitnących jest nieco mniej azotu, więc kolorowe liście nie stracą intensywności zabarwienia. Duże ilości potasu w nawozie wspomogą roślinę w warunkach stresu wodnego.


Kalatea 'Sanderiana’ – wzór na liściach tej odmiany przypomina szkielet ryby

Scindapsus pictus – Scindapsus pstry

To pnącze, które może być prowadzone po podporze lub jako zwisające. Dotychczas bardzo popularne w domach było podobne wyglądem epipremnum złociste. Jednak moda wprowadziła do naszych zakątków o wiele bardziej barwne propozycje. Hitem stał się scindapsus pstry, którego liście są aksamitne w dotyku, a na ich ciemnozielonej powierzchni rysuje się nakrapiany rysunek. Powstało kilka odmian o welurkowych w dotyku liściach z różnym stopniem nakrapiania oraz wielkościach liści: ‘Silver Ann’, ‘Trebie’, 'Argyraeus’.

Wymagania: Roślina nie wymaga dużej ilości podlewania. Lubi być podlewana dopiero, gdy jej podłoże przeschnie. Nadmierne podlewanie prowadzi do żółknięcia i plamistości liści rosnących u nasady. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Roślina nie przepada za zraszaniem, bowiem wtedy na jej liściach pojawiają się brunatne plamy. Postaw ją na stanowisku z rozproszonym światłem.

Nawożenie: Do nawożenia scindapsusów wystarczy Biohumus uniwersalny lub do roślin doniczkowych.


Scindapsus pstry

Rhaphidophora tetrasperma

To roślinka, która błędnie nazywana jest monsterą ‘Minima’, przez wzgląd na kształt liści, które przypominają miniaturowe liście monstery. Liście mają głębokie, owalne wcięcia. Na grubych pędach roślina wypuszcza korzenie powietrzne. Roślina gdy tylko przyjmie się na nowym miejscu rośnie w górę jak strzała, dlatego szybko należy jej zapewnić wysoką podporę.

Co ciekawe roślina często reaguje gutacją, na nadmiar wody w podłożu lub wysoką wilgotność powietrza.

Wymagania: Osoby, które mają skłonności do przelewania lub są nadgorliwe w podlewaniu przy tej roślinie musza uzbroić się w cierpliwość. Rhaphidophorę podlewamy dopiero wtedy gdy podłoże przeschnie (musi być bardzo suche). Aby zapewnić korzeniom przewiew, należy posadzić roślinę w bardzo przepuszczalnym podłożu. Najlepiej stworzyć samodzielnie mieszankę z: ziemi ogrodowej, perlitu, podłoża do storczyków, włókna kokosa, keramzytu. W zimie dobrze jest zraszać roślinę, aby zapobiec zasychaniu końcówek liści.

Nawożenie: Roślinę nawozimy szczególnie w okresie letnim, gdy intensywnie rośnie. Do rhaphidophory stosuj nawóz do roślin zielonych.


Rhaphidophora tetrasperma

Ceropegia woodii – Lampion chiński

To chyba najbardziej urocza roślina w naszym zestawieniu. Nazwę zawdzięcza kwiatom, które przypominaja lampiony. Ceropegię zaliczamy do sukulentów. Zapasy wody gromadzi w mięsistych liściach oraz specjalnych bulwkach. Jej listki przypominają małe serduszka zawieszone na sznurkach. Sznury ceropegii rosną w praktycznie w oczach, ani się obejrzysz, a będzie trzeba przyciąć jej długie pędy. Ale to nie powód do zmartwień, bowiem jej pędy można łatwo ukorzenić w wodzie lub przepuszczalnym podłożu i zagęścić roślinę od nasady lub stworzyć zupełnie nową sadzonkę. Czasem zdarza się, że ceropegia zakwitnie. Kwiaty są bardzo tajemnicze – wyglądem przypominają świeczniki. Roślinę można spotkać w ciekawych odmianach, np.: ‘Variegata’, ‘Silver Glory’.

Wymagania: Jak już wspomnieliśmy ceropegia to sukulent. Nie wymaga więc obfitego podlewania, a jej podłoże powinno być przepuszczalne, aby nie dopuścić do zastoju wody. Ceropegie lubią słoneczne stanowiska. Dzięki słońcu jej pędy szybko się wydłużają, a listki rosną duże. Ceropegia nie toleruje przeciągów.

Nawożenie: Ceropegia to sukulent, więc w jej uprawie sprawdzi się nawóz do kaktusów.


Ceropegia woodii

Philodendron – Filodendrony

Filodendrony to bardzo szeroka grupa roślin. Rozmaite kształty i kolory liści dają nam olbrzymi wybór. Ciężko wymienić je wszystkie, bowiem kolekcjonerzy wciąż zdobywają lub hodują nowe odmiany tych roślin. W artykule wymienimy tylko kilka przykładów tych pięknych roślin.

Philodendron hastatum 'Silver Queen’ – jego liście to absolutne srebro. Duże kształtem przypominające strzałki liście są niesamowitej srebrnej barwy. Ciekawie wyłaniają się kolejne liście z pochew liściowych, co warte jest naszej uwagi.

Philodendron Xanadu – rozłożysta roślina, rozpościerająca olbrzymie liście wokół. Liście mają bardzo ciekawy kształt są mocno powcinane tworząc jakby „palce”. Tej roślinie trzeba poświęcić trochę miejsca w mieszkaniu.

Philodendron ‘Bikin’ – stosunkowo nowa odmiana filodendrona o zielonych liściach i biało-podkreślonym unerwieniem. Sztywne liście układają się w piękną, zwartą rozetę. Młode wyłaniające się listki wyróżnia biały kolor z przebijającymi się zielonymi akcentami. Z czasem liście stają się coraz bardziej zielone, a białe unerwienie stopniowo zanika.


Filodendron 'Brikin’ w towarzystwie filodendrona 'Brasil’

Philodendron ‘Orange’ – mały filodendron o lancetowatych listkach. Ciekawa odmiana ze względu na liście, które za młodu są intensywnie pomarańczowe, a z wiekiem stają się zielone. Taka kolorystyka, tworzy piękny efekt, ponieważ na jednej roślinie możemy obserwować różną kolorystykę liści.

Wymagania: Filodendrony uwielbiają przewiewne podłoża. Dobrze jest zrobić dla nich specjalną mieszankę złożoną z podłoża ogrodniczego, kory, perlitu (lub wermikulitu, lub keramzytu), węgla aktywnego. Nie lubią one przelewania. Ich podłoże musi dobrze przeschnąć zanim ponownie je podlejemy, dlatego podlewajmy je „lekką ręką”. Lubią wilgotne powietrze, więc nie zaszkodzi im zraszanie od czasu do czasu.

Nawożenie: Nie ważne jakiego filodendrona wybierzesz, od czasu do czasu należy zapewnić im dawkę odżywienia, aby zapewnić właściwy rozwój. Polecamy nawóz mineralny do roślin domowych o ozdobnych liściach.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.