Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jak pielęgnować forsycję, aby pięknie kwitła

Forsycja to bardzo prosta w uprawie roślina, którą warto poznać bliżej. Kwitnie wczesną wiosną i to właśnie wtedy, obsypana żółtymi kwiatami wygląda najbardziej zjawiskowo. Żeby jednak co roku zachwycała nas swoim wyglądem, musimy o nią prawidłowo zadbać.

Czego forsycja od nas wymaga?

Do obfitego, corocznego kwitnienia forsycja wymaga stanowiska słonecznego. Posadzona w półcieniu roślina również przeżyje, ale będzie zauważalnie słabiej kwitnąć. Najlepiej jest ją sadzić na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od silnych wiatrów.

Krzew ten charakteryzuje się umiarkowanymi wymaganiami wodnymi. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, ale żyznych i umiarkowanie wilgotnych.

W Polsce dominują gleby piaszczyste o małej ilości materii organicznej, dlatego też dobrą praktyką jest wzbogacenie podłoża, w którym będziemy sadzić nasze krzewy obornikiem granulowanym. Zwiększy on nie tylko ilość substancji pokarmowych w glebie, ale również poprawi jej strukturę i zwiększy zdolność do magazynowania wody.

Z racji płytkiego systemu korzeniowego forsycji, w okresach suszy dosyć szybko zauważymy objawy niedoboru wody na roślinach. Możemy to ograniczyć stosując ściółki oraz regularnie nawadniając rośliny.

przycinanie forsycji

Jak i kiedy przycinać forsycję?

Forsycję należy regularnie przycinać. Nieprzycinane krzewy ogałacają się od dołu, przybierają nieatrakcyjny, nieregularny pokrój oraz kwitną tylko na szczytach pędów.

Zabieg przycinania powinniśmy wykonać wiosną, zaraz po przekwitnięciu krzewów, ale jeszcze zanim rośliny rozwiną liście. Robimy tak dlatego, że forsycja kwitnie na pędach zeszłorocznych (w kolejnym roku zakwitnie na pędach, które wytworzy w obecnym sezonie wegetacyjnym).

Zacząć powinniśmy od usunięcia pędów uszkodzonych, chorych i uschniętych (cięcie fitosanitarne). W drugiej kolejności należy usunąć pędy nadmiernie zagęszczające koronę oraz skierowane do wnętrza krzewu (cięcie prześwietlające). Dopiero w trzeciej kolejności wykonujemy właściwe cięcie formujące, dzięki któremu nasze krzewy będą obficie kwitnąć co roku. Jest ono bardzo proste, ponieważ polega na skróceniu większości pędów o 30%, a najdłuższych o 50%. Raz na kilka lat powinniśmy wykonać również dodatkowe cięcie odmładzające, które polega na niczym innym, jak usunięciu u nasady kilku najstarszych pędów.

Wykonując te wszystkie cięcia powinniśmy pamiętać, że rośliny dobrze znoszą tylko niewielki ubytek aparatu asymilacyjnego i nie możemy ciąć bez opamiętania. Nie powinniśmy usuwać więcej niż 30% pędów. Jeśli się zagalopujemy i wytniemy za dużo, nadmiernie osłabimy roślinę.

uformowane forsycje

Rozmnażanie forsycji

Krzewy forsycji dosyć łatwo się rozmnaża. Najmniej zawodną metodą jest przygięcie młodego pędu i obsypanie go ziemią. Zazwyczaj w ciągu 1 sezonu wegetacyjnego przygięty pęd się ukorzeni i na jesień będziemy mogli go odciąć i przesadzić.

Najczęściej forsycję rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Po przycięciu krzewów w kwietniu, odcięte pędy skracamy do długości 10 – 20 cm i umieszczamy je w lekkiej i wilgotnej ziemi. Proces ukorzeniania możemy wspomóc stosując ukorzeniający nawóz do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych “Korzeń D Max”. Tak przygotowane sadzonki w ciągu kilku miesięcy powinny się ukorzenić.

Alternatywnie możemy przycięte pędy wstawić do wody i w takich warunkach również powinny wypuścić korzenie. Tak uzyskane sadzonki jednak gorzej się przyjmują na miejscu stałym i nie jest to polecana metoda rozmnażania.

Ptak chroniący się w forsycji

Nawożenie forsycji

Coroczne przycinanie, silny wzrost krzewów i obfite kwitnienie krzewów skutkują tym, że rośliny zużywają znaczne ilości składników pokarmowych. Aby zapobiec utracie wigoru, powinniśmy je regularnie nawozić.

Wiosną możemy rozłożyć dookoła krzewów własnoręcznie przygotowany kompost lub jeśli go nie mamy możemy go zastąpić obornikiem. Stosując nawozy mineralne możemy użyć nawozu do roślin kwitnących w ogrodzie. Najlepiej będzie go użyć dwa razy w sezonie – raz na wiosnę oraz raz wczesnym latem.

Ciekawostki i zastosowania forsycji

  • Forsycja jest zaliczana do roślin, które zwabiają motyle do naszego ogrodu.
  • Kwiaty forsycji są… jadalne! Zawierają m.in. znaczne ilości witaminy C oraz rutynę. Świetnie się komponują jako dodatek do sałatek i kanapek.
  • Jeśli wczesną wiosną zetniemy gałązki i wstawimy do wazonu, to po około 10 dniach z pąków rozwiną się kwiaty. Taki wazon może stanowić piękną ozdobę na stole Wielkanocnym. 

Forsycja w wazonie na wielkanoc

Nie zgadzasz się z co napisaliśmy lub masz jakieś pytania? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.

 

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.