Jesień – z drzew opadają liście, kwiaty powoli więdną, żywą ozdobą naszego ogrodu pozostanie przede wszystkim trawnik. Zadbajmy o niego jesienią, a oszczędzimy sobie nieco pracy w przyszłym sezonie.
1. Nawożenie
To jeden z zabiegów, dzięki któremu trawa będzie bardziej odporna na wymarzanie zimą oraz infekcje grzybowe. Ale tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni nawóz.
Od sierpnia nie powinniśmy już stosować nawozów z azotem, pobudzającym rośliny do wzrostu. Nawozy bez azotu to nawozy jesienne. Na rynku dostępne są specjalistyczne nawozy, odpowiadające potrzebom pokarmowym traw, np. nawóz jesienny do trawników Agrecol. Zawiera on zwiększone ilości fosforu i potasu.
Fosfor stymuluje system korzeniowy do szybszego wzrostu, a potas reguluje gospodarkę wodną w roślinach, pomagając przetrwać niskie temperatury zimą. Nawozy jesienne stosujemy na przełomie sierpnia i września.
2. Usuwanie liści
Opadające liście blokują dostęp promieni słonecznych do naszego trawnika, co pogarsza kondycję trawy. Są również idealnym środowiskiem do rozwoju chorób grzybowych, ponieważ utrudniają przewietrzanie murawy, co dodatkowo sprzyja powstawaniu mchu. Zalegające pod warstwą śniegu liście odcinają roślinom dostęp tlenu, a konsekwencją tego jest gnicie darni. Należy więc regularnie grabić trawnik, aby usunąć z niego wszystkie pozostałości organiczne.
Jeśli w ogrodzie uprawiamy drzewka owocowe, to usuwanie opadłych liści jest szczególnie ważne. Na liściach mogą zimować patogeny, np. parcha jabłoni i gruszy, kędzierzawości liści brzoskwini. Takiej biomasy nie należy kompostować.
Koszenie
Pomimo tego, że w kalendarzu mamy jesień, to nie należy zapominać o koszeniu trawnika. Należy to robić aż do pierwszych przymrozków. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, ostatnie koszenie może wypaść nawet w połowie listopada. Optymalna wysokość trawy to ok. 5 cm. Nie należy jej kosić niżej, bo doprowadzi to do przemarznięcia korzeni. Zbyt wysoka trawa jest natomiast narażona na rozwój pleśni śniegowej.
Więcej o koszeniu trawników zobaczysz w filmie:
Napowietrzanie
Z biegiem lat darń bardzo się zagęszcza, a dostęp wody i nawozów do korzeni jest utrudniony. Wykonujemy wtedy aerację, czyli napowietrzanie murawy, która polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami. Powstałe otwory można zasypać piaskiem, rozluźniając gliniastą glebę. Dzięki zabiegowi wprowadzamy do korzeni traw więcej wody, nawozów i powietrza. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych nakładek na buty, co sprawdzi się w przypadku niewielkich trawników. Przy dużych powierzchniach stosujemy już specjalne maszyny. Aeracja poprawia kondycję korzeni i sprawia, że trawa szybciej regeneruje się po zimie.
Wertykulacja
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni. Usuwa się w ten sposób mech, chwasty i obumarłe resztki organiczne, które utrudniają dopływ wody, powietrza i substancji odżywczych do korzeni. Zabieg ten możemy wykonywać ostrymi, drucianymi grabiami albo wertykulatorem z silnikiem spalinowym lub elektrycznym.
Najlepszą porą na wertykulację jest wrzesień. Nie wykonujmy jej późną jesienią, bo trawnik musi mieć jeszcze przed zimą czas na regenerację.
Więcej informacji o wertykulacji trawników tutaj.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.