Jak sadzić drzewa i krzewy? Wydawać by się mogło, że sadzenie drzew to żadna filozofia – ot wystarczy wsadzić je w glebę „zielonym do góry” i po kłopocie. Prawda jest jednak taka, że nawet podczas tak prostej czynności można popełnić wiele błędów, które zaważą na późniejszym losie posadzonej rośliny. Do niektórych z nich zaliczyć możemy: zły termin sadzenia, niewłaściwie dobrane miejsce, brak wcześniejszego przygotowania gleby oraz nawożenie dołka, w którym sadzimy drzewo.
O ile tzw. sadzonki doniczkowe dostępne są przez cały rok i na dobrą sprawę sadzić je możemy przez cały okres wegetacyjny, o tyle jesienią każdego roku zakupić możemy drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym. Kupno roślin właśnie w tym okresie (październik-listopad oraz marzec-kwiecień) niesie za sobą najwięcej zalet. Rośliny w tym okresie są tańsze oraz mamy znacznie większy wybór gatunków i odmian. Rośliny sadzone jesienią również bardzo dobrze się przyjmują, ponieważ gleba w tym okresie jest wilgotna, a rośliny są w stanie spoczynku. Bardzo ważne, aby rośliny z tzw. „gołym korzeniem” sadzić bezpośrednio po zakupie.
Najlepiej już na kilka miesięcy przed planowanym sadzeniem roślin rozpocząć przygotowania terenu. Glebę przeznaczoną pod uprawę nowych drzew i krzewów powinniśmy bardzo skrupulatnie odchwaścić, aby pozbyć się wszelkich uporczywych, wieloletnich chwastów, takich jak np.: perz czy podagrycznik. Chwasty te możemy usuwać mechanicznie bądź też użyć gotowych herbicydów, które ułatwią nam to zadanie. W celu użyźnienia i poprawy struktury gleby przeznaczonej pod nowe nasadzenia warto również wykorzystać rośliny na tzw. zielony nawóz, które w naturalny sposób wzbogacą glebę w materię organiczną lub wykorzystać do tego celu obornik granulowany.
Gdy już wejdziemy w posiadanie upragnionych roślin, nie ma na co czekać! Rośliny z odkrytym systemem korzeniowym należy jak najszybciej posadzić. Jeśli z powodów organizacyjnych nie jesteśmy w stanie tego zrobić od razu, należy je przynajmniej tymczasowo zadołować. Na kilka godzin przed sadzeniem, rośliny dobrze jest wstawić do wiadra z wodą.
Dołki przeznaczone do sadzenia drzew i krzewów powinniśmy wykopać dwa razy większe niż system korzeniowy sadzonych roślin. Będzie nam wówczas łatwiej umieścić roślinę w glebie, a jej korzenie nie będą nam się zawijały. Przed posadzeniem rośliny należy obejrzeć jej system korzeniowy i usunąć fragmenty zbyt długich, zawijających się, ułamanych i w inny sposób wadliwych korzeni.
Podczas sadzenia nie powinno się stosować nawozów mineralnych z zawartością azotu, szczególnie jesienią. Dopiero na wiosnę u już posadzonej rośliny możemy pokusić się o zastosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Możemy zatem zastosować nawożenie organiczne i dodać do podłoża polepszaczy gleby (np mączki bazaltowej). Idealny do wzbogacenia podłoża będzie obornik. Stosujemy obornik koniecznie przekompostowany, aby nie palił korzeni. Obornik rozsypujemy dookoła korzeni, ale tak, aby się z nimi nie stykały. Dlaczego? Jest to świetny patent, aby pobudzić roślinę do lepszego ukorzeniania się. Korzenie będą się rozprzestrzeniały, podążając za składnikami pokarmowymi.
W celu poprawnego posadzenia drzewa najlepiej wziąć sobie kogoś do pomocy. Jedna osoba powinna trzymać roślinę i pilnować, aby została umieszczona w dołku prosto, podczas gdy druga będzie powoli zasypywać dołek. W trakcie zasypywania sadzoną rośliną należy delikatnie potrząsać i na bieżąco delikatnie dociskać ziemię, aby zapobiec powstawaniu komór powietrznych dookoła bryły korzeniowej. Jeżeli miejsce szczepienia znajduje się u dołu rośliny (jak w przypadku drzewek owocowych), należy pozostawić je około 10 cm nad powierzchnią gruntu. Po całkowitym zasypaniu dołka roślinę należy obficie podlać, dzięki czemu gleba dodatkowo osiądzie i oblepi korzenie. Dookoła posadzonej rośliny warto uformować z ziemi misę, aby ułatwić sobie późniejsze podlewanie.
W przypadku sadzenia niektórych drzew (szczególnie na podkładkach skarlających) koniecznością bywa umieszczenie w glebie palika. Po przywiązaniu do niego drzewa będziemy mieć pewność, że nie przewróci się ono pod wpływem wiatru i dużej ilości owoców. Po posadzeniu wskazane jest również wykonanie zabiegu ściółkowania, który zapewni lepsze warunki wilgotnościowe oraz zmniejszy ryzyko przemarznięcia korzeni w zimę. Jeśli jako ściółkę wykorzystamy materiał organiczny (korę, słomę, liście), to również dodatkowo wzbogacimy glebę w składniki pokarmowe i materię organiczną.
W trakcie i bezpośrednio po sadzeniu drzew nie należy dodatkowo użyźniać gleby nawozami mineralnymi. Jeśli jednak mamy ubogą glebę oraz nie użyźnialiśmy jej wcześniej zielonym nawozem, obornikiem granulowanym, ani innymi nawozami organicznymi, wówczas dobrze będzie, jeśli wiosną rozpoczniemy nawożenie mineralne. Szczególnie w przypadku, gdy do ściółkowania wykorzystaliśmy nieprzekompostowaną korę, trociny lub inny materiał o dużej zawartości węgla organicznego i małej azotu, powinniśmy prowadzić regularne nawożenie azotowe w okresie marzec-lipiec. Do tego celu doskonale sprawdzi się uniwersalny nawóz ogrodowy.
Świeżo posadzone rośliny należy przyciąć, aby zmniejszyć dysproporcje pomiędzy częścią podziemną i nadziemną rośliny. Niezależnie od terminu sadzenia, cięcie powinniśmy przeprowadzić wiosną. Młodym drzewom usuwamy pędy nadłamane, wyrastające zbyt nisko oraz skracamy o 30-60% pędy, które chcemy, aby się mocniej rozgałęziły. W większości przypadków również delikatnie przycinamy przewodnik oraz mocno skracamy pędy konkurujące z nim. W przypadku krzewów zazwyczaj po prostu skracamy większość pędów, aby stymulować rozkrzewianie się młodej rośliny.
Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.