Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jak założyć plantacje truskawek?

Hodując własne truskawki masz istotny wpływ na to co jesz, ponieważ sam kontrolujesz jakość owoców. Ten zdrowy i smakowity przysmak możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Jeżeli tylko masz chęci i możliwości w swoim ogrodzie podpowiemy Ci jak założyć plantację truskawek tak, aby w późniejszym czasie wymagała od Ciebie jedynie minimalnego nakładu pracy.

Stanowisko

Przede wszystkim należy wybrać stanowisko słoneczne. Słońce, jak powszechnie wiadomo, zapewnia truskawkom optymalne dojrzewanie, a co za tym idzie wpływa na smak truskawek. Na słońcu truskawki zmoczone po deszczu, czy okraszone poranną rosą szybciej obsychają, co minimalizuje występowanie niektórych chorób grzybowych.

Starą, tzn. 3-4 letnią plantację należy założyć od nowa, ponieważ truskawki już się wyrodziły i nie będą obficie owocować. W takim przypadku truskawkowe poletko zakładamy w zupełnie nowym miejscu. Nie tylko trzeba dać ziemi „odpocząć”, ale zachowując płodozmian polepszymy warunki fitosanitarne. Na starym miejscu mogły już zagnieździć się pospolite szkodniki truskawek (pędraki, opuchlaki, nicienie oraz choć najmniejszy, to najgroźniejszy – roztocz truskawkowiec), a także skumulować patogeny (werticilioza, antraknoza truskawki).

Najlepsza do uprawy truskawek jest gleba lekka, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, a przede wszystkim zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe. Truskawki najlepiej rosną w podłożu o odczynie lekko kwaśnym – pH 5,5-6,5.

Jak założyć plantację truskawek?

Jeżeli nigdy nie zakładałeś plantacji truskawek, pokażemy Ci jak krok po kroku ją wykonać. Poniżej znajdziesz skondensowaną instrukcję. Również dla osób, które już posiadają plantację mamy kilka wskazówek.

 Krok 1: Przygotowanie podłoża

Wiesz już jakie podłoże jest odpowiednie dla truskawek. Zmierz pH podłoża zanim zabierzesz się za sadzenie. Nie wolno wapnować gleby bezpośrednio przed sadzeniem truskawek, gdyż rośliny nie będą rozwijały się prawidłowo. Wapnowanie w przypadku bardzo kwaśnych gleb należy wykonać sezon wcześniej. Najlepsza jest gleba lekko kwaśna.

Glebę silnie gliniastą możesz rozluźnić mieszając ją z piaskiem. Warto także dodać mączkę bazaltową, która jest doskonałym nawozem jesiennym, bowiem nie zawiera azotu, a składniki pokarmowe w niej zawarte zwiększają mrozoodporność roślin. Mączka bazaltowa poprawia strukturę gleby i warunki wodne, ponieważ działając jak gąbka absorbuje wodę, zapobiegając jej przenikaniu do głębszych, mniej dostępnych warstw ziemi.

Unikniesz późniejszych problemów z chwastami, gdy przed założeniem plantacji dokładnie odchwaścisz podłoże. Chwasty na grządkach zagęszczają plantację, powodując większe zacienienie oraz wolniejsze osuszanie krzaczków. Dlatego przekopując teren wybierz dokładnie nawet najmniejsze fragmenty korzeni chwastów. Niektóre chwasty (np. mniszek, perz) potrafią przerosnąć nawet przez włókninę. Gdy chcesz zaoszczędzić sobie pracy, możesz zastosować herbicyd totalny, np. Avans RTU. Pamiętaj jednak, że od momentu jego zastosowania, do założenia plantacji musisz wstrzymać się przez 4-5 tygodni, aż zostaną zniszczone wszystkie chwasty wraz z korzeniami.

przygotowanie podłoża pod uprawę truskawek

przygotowanie podłoża pod uprawę truskawek

Choć truskawki nie są bardzo żarłocznymi roślinami, to na „dobry start” należy wzbogacić podłoże, aby było zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe. Najlepsze będą nawozy naturalne i organiczne, które stopniowo będą uwalniały składniki pokarmowe do gleby. Organiczny nawóz do truskawek sprawdzi się w przygotowaniu podłoża dostarczając cennej materii organicznej.

Do wzbogacenia ziemi w cenną próchnicę polecamy oborniki Agrecol: obornik bydlęcy, kurzy lub dżdżownicowy – są to pełnowartościowe produkty przekompostowane w formie granulatu, pozbawione przykrego zapachu. Dzięki przekompostowaniu nie istnieje ryzyko „przypalenia” korzeni, więc można je bezpiecznie stosować.

obrnik bydlęcy granulowany

obrnik bydlęcy granulowany

organiczny nawóz do truskawek agrecol

organiczny nawóz do truskawek agrecol

obornik dżdżownicowy agrecol

obornik dżdżownicowy agrecol

Krok 2: Wybór sadzonek

Jeżeli posiadasz własną plantację i jesteś zadowolony z posiadanych odmian truskawek warto pozyskać nowe sadzonki z rozłogów. Są one identyczne z rośliną mateczną. Sadzonki pobieraj wówczas, gdy jesteś pewny, że są one zdrowe oraz wolne od szkodników. Optymalnie będzie kiedy sadzonki będą miały 2-5 liści i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Obetnij rozłogi i suche liście, a zbyt długie korzenie przytnij na około 5 cm.

Możesz sięgnąć po zakup nowych sadzonek z kwalifikowanych szkółek, wtedy będziesz miał pewność, że sadzonki są zdrowe i wolne od szkodników. Do wyboru są 3 rodzaje sadzonek:

  1. Frigo – pozyskiwane od połowy listopada, a następnie po odpowiednim przygotowaniu przechowywane w chłodni. Tego typu sadzonki sadzimy od wiosny maksymalnie do polowy sierpnia.
  2. Zielone – pozyskiwane latem i jesienią. Są to właśnie samodzielnie pozyskiwane sadzonki z rozłogów. Należy je wysadzać do gruntu od razu po pobraniu.
  3. Doniczkowane – wyrośnięte w doniczkach z bardzo dobrze rozrośniętym systemem korzeniowym. Takie sadzonki można sadzić do gruntu od wiosny do połowy września.
wybór sadzonek truskawek

wybór sadzonek truskawek

Krok 3: Sadzenie truskawek

Sadzonki truskawek najlepiej jest sadzić co 20-35 cm w rzędach co 50 cm. Jeżeli masz większe możliwości, możesz pokusić się o szerszą rozstawę rzędów, np. 70 cm. Gdy chcesz zakładać plantację na agrowłókninie, rozłóż ją przed sadzeniem -> sprawdź krok 4.

Wykopujemy odpowiednio duży dołek, aby podczas sadzenia korzenie były wyprostowane. Zawinięte, pozginane korzenie będą wypychać sadzonkę do góry, co odkryje szyję korzeniową i narazi truskawkę na przemarznięcie. Przysypujemy dokładnie korzenie ziemią tak, aby nasady liści pozostały na powierzchni. Dokładnie uklepujemy podłoże i podlewamy sadzonki. Gdy wrzesień jest suchy, należy regularnie dbać o podlewanie plantacji, aby dać szanse na ukorzenienie się i przyjęcie sadzonek.

sadzenie truskawek

sadzenie truskawek

Krok 4: Ściółkowanie (*opcjonalnie)

Ściółkowanie ochroni świeżo posadzone sadzonki przed mrozem. Pokrycie ściółką grządki ogranicza jej nagrzewanie, co zmniejsza parowanie wody z powierzchni gruntu. Truskawki są bardzo wrażliwe na brak wody, więc ważna jest ochrona przed utratą wilgoci. W późniejszym czasie ściółka ograniczając kontakt owoców z powierzchnią gleby, zapobiegnie ich zabrudzeniu oraz zmniejszy częstotliwość porażania chorobami grzybowymi. Ogromną zaletą ściółek jest ograniczenie zachwaszczenia, a co za tym idzie oszczędność czasu poświęconego na pielęgnację.

Do ściółkowania możesz wykorzystać naturalne materiały, takie jak: słoma, ścięta trawa bez chwastów, kora lub zrębki. Naturalne ściółki powoli rozkładając się dostarczają truskawkom cennej materii organicznej.

Popularne są również ściółki z agrowłókniny lub agrotkaniny. Gdy zdecydujesz się na ten rodzaj ściółki, należy ją rozłożyć jeszcze przed sadzeniem, a w planowanych miejscach sadzenia należy wyciąć otwory. Przy tego rodzaju ściółkach dostarczanie nawozów granulowanych może być utrudnione, dlatego konieczne jest prawidłowe zaprawienie gleby przed sadzeniem truskawek. W późniejszym czasie nawozy będzie można stosować w płynnej formie podczas podlewania.

ściółkowanie truskawek

ściółkowanie truskawek

Mamy nadzieję, że teraz sadzenie truskawek przyjdzie Ci z łatwością. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu zapraszamy do kontaktu przez stronę (https://agrecol.pl/kontakt/) lub nasz fanpage na facebooku.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.