Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jak zregenerować rośliny po gradobiciu?

Gradobicie może powodować różnorakie uszkodzenia. Jak zregenerować rośliny po gradobiciu?

Późną wiosną i latem przez Polskę przechodzą nawałnice z silnymi opadami deszczu i gradem. O ile deszcz był potrzebny naszym roślinom, tak grad miejscami spowodował poważne uszkodzenia. Rośliny sadownicze, warzywne i ozdobne mają już rozwinięte liście i kwiaty. Uderzająca w nie nawet niewielka gradzina może spowodować poważne uszkodzenia.

gradobicie, regeneracja roślin po gradobiciu

Gradobicie może powodować różnorakie uszkodzenia, m.in. zniszczenia liści w postaci dziurkowatości, poszarpania. Częściej zdarza się np. ocętkowanie, doskonale widoczne na łodygach i pędach, bo w miejscu uderzenia tworzy się jasna plamka. O ile płytkie uszkodzenia nie są groźne i nie wpływają istotnie na roślinę, tak głębokie mogą być niebezpieczne – to miejsce nadmiernej transpiracji lub wrota do wnikania i infekcji patogenów.

W krytycznej sytuacji gradziny mogą wręcz ucinać całe liście i pozbawiać rośliny organu asymilującego. Niestety, grad uszkadza znacznie również kwiaty, zawiązki owoców i owoce, szczególnie czereśni, wiśni. Wraz z silnym wiatrem może powodować wyłamywanie pędów i gałęzi.

gradobicie, regeneracja roślin po gradobiciu

Po wystąpieniu czynnika stresogennego tego typu, roślina potrzebuje regeneracji. Preparat Asahi SL* jest biostymulatorem, który należy stosować po wystąpieniu warunków stresowych i uszkodzeniach mechanicznych, czyli również po gradobiciu. Środek stymuluje roślinę, przyspiesza jej regenerację, wzrost oraz zwiększa plonowanie. Środek, stosowany nalistnie w uprawach roślin sadowniczych i warzywnych, z pewnością pomoże roślinom w regeneracji i wzroście.

Preparat Asahi SL* pomaga w regeneracji roślin w wypadku wystąpienia wielu innych czynników stresowych, m.in. po nagłych przymrozkach, występujących czasami w maju („zimna Zośka”, „zimni ogrodnicy”), a także przy stresie, wywołanym okresami suszy.

Po zabiegu cząsteczki preparatu łatwo wnikają w komórki roślinne i zostają metabolizowane do składników, naturalnie występujących w roślinach. Zabieg przyspiesza naturalną regenerację uszkodzonych części roślin i obniża stres, powodujący starzenie się i rozpad komórek.

gradobicie, regeneracja roślin po gradobiciu

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.