Róże zachwycają swoim pięknem w ogrodzie i cieszą się najdłuższą historią uprawy. Pierwsze informacje pochodzą sprzed 5 tysięcy lat, kiedy król Sargon I, władca Mezopotamii przywiózł je do swojej ojczyzny – dzisiejszych terenów Turcji.
Prawdopodobnie pierwszy ogród różany powstał 5000 lat temu w Chinach. Długa tradycja uprawy tej rośliny sprawiła, że zyskały sobie one szacunek i uwielbienie miłośników ogrodów na całym świecie. Róże stały się symbolem miłości, piękna i… wojny.
Panująca w Anglii XV wieku wojna domowa, przeszła do historii pod nazwą Wojny Dwóch Róż. W wyścigu o angielski tron stanęły dwa wpływowe rody Anglii: Lancasterowie, mający w herbie różę czerwoną oraz Yorkowie z różą białą. To właśnie kwiaty róż znajdujące się na herbach, nadały nazwę temu burzliwemu okresowi w historii Anglii.
Rodzaj róża (łac. Rosa) liczy sobie około 150 gatunków, rozmieszczonych na różnych kontynentach. W zależności od panujących trendów, róże cieszą się większym lub mniejszym zainteresowaniem. Niemniej jednak róża już zawsze będzie wyznaczać kanony piękna.
Róże uprawiane są na rabatach, w donicach oraz w szklarniach. Większość gatunków i odmian wymaga stanowiska słonecznego i przewiewnego. Po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy pamiętajmy o systematycznym podlewaniu, aby rośliny wzmocniły się i dobrze ukorzeniły. Aby usprawnić zabieg podlewania, należy utworzyć wał z ziemi wokół krzewu i obficie podlewać system korzeniowy, nie mocząc liści. W ten sposób chronimy róże przed poparzeniem słonecznym i chorobami wywołanymi przez grzyby.
Wiosna – rozgarniamy usypane kopczyki, które zabezpieczały róże. Podstawowym zabiegiem wiosennym jest cięcie róż wczesną wiosną. Pamiętajmy także o stosowaniu nawozów, które zapewniają ich obfite kwitnienie. Sprawdzi się np. wieloskładnikowy nawóz mineralny w żelu Agrecol do róż. Wiosną na róży mogą się pojawić mszyce, które zwalczymy środkiem Afizol AE*.
Lato – w warunkach wysokiej temperatury na liściach może pojawić się biały nalot, świadczący o chorobie grzybowej – mączniaku prawdziwym. Na liściach róż może wystąpić również czarna plamistość. Obie te choroby zwalczymy stosując preparat Scorpion 325 SC*.
Jesień – od sierpnia do października wykonajmy nawożenie specjalistycznymi nawozami jesiennymi, które nie zawierają azotu.
Zima – róże wymagają okrycia na zimę. Narażone na przemarznięcie miejsce szczepienia u podstawy krzewu kopczykujemy ziemią lub kompostem. Pozostałą część krzewu możemy zawinąć białą agrowłókniną, jeśli zapowiadane są siarczyste mrozy. W przypadku róż pnących wystarczy samo kopczykowanie. Róże Pienne należy zabezpieczyć w całości białą agrowłókniną, tworząc kształt przypominający lizaka.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.