Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jej wysokość róża

Róże zachwycają swoim pięknem w ogrodzie i cieszą się najdłuższą historią uprawy. Pierwsze informacje pochodzą sprzed 5 tysięcy lat, kiedy król Sargon I, władca Mezopotamii przywiózł je do swojej ojczyzny – dzisiejszych terenów Turcji.

Róże przez wieki

Prawdopodobnie pierwszy ogród różany powstał 5000 lat temu w Chinach. Długa tradycja uprawy tej rośliny sprawiła, że zyskały sobie one szacunek i uwielbienie miłośników ogrodów na całym świecie. Róże stały się symbolem miłości, piękna i… wojny.

Panująca w Anglii XV wieku wojna domowa, przeszła do historii pod nazwą Wojny Dwóch Róż. W wyścigu o angielski tron stanęły dwa wpływowe rody Anglii: Lancasterowie, mający w herbie różę czerwoną oraz Yorkowie z różą białą. To właśnie kwiaty róż znajdujące się na herbach, nadały nazwę temu burzliwemu okresowi w historii Anglii.

nawożenie róż, pielęgnacja róż

Róże dziś

Rodzaj róża (łac. Rosa) liczy sobie około 150 gatunków, rozmieszczonych na różnych kontynentach. W zależności od panujących trendów, róże cieszą się większym lub mniejszym zainteresowaniem. Niemniej jednak róża już zawsze będzie wyznaczać kanony piękna.

Uprawa róż

Róże uprawiane są na rabatach, w donicach oraz w szklarniach. Większość gatunków i odmian wymaga stanowiska słonecznego i przewiewnego. Po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy pamiętajmy o systematycznym podlewaniu, aby rośliny wzmocniły się i dobrze ukorzeniły. Aby usprawnić zabieg podlewania, należy utworzyć wał z ziemi wokół krzewu i obficie podlewać system korzeniowy, nie mocząc liści. W ten sposób chronimy róże przed poparzeniem słonecznym i chorobami wywołanymi przez grzyby.

nawożenie róż, pielęgnacja róż

Pielęgnacja róż przez cały rok

Wiosna rozgarniamy usypane kopczyki, które zabezpieczały róże. Podstawowym zabiegiem wiosennym jest cięcie róż wczesną wiosną. Pamiętajmy także o stosowaniu nawozów, które zapewniają ich obfite kwitnienie. Sprawdzi się np. wieloskładnikowy nawóz mineralny w żelu Agrecol do róż. Wiosną na róży mogą się pojawić mszyce, które zwalczymy środkiem Afizol AE*.

Lato w warunkach wysokiej temperatury na liściach może pojawić się biały nalot, świadczący o chorobie grzybowej – mączniaku prawdziwym. Na liściach róż może wystąpić również czarna plamistość. Obie te choroby zwalczymy stosując preparat Scorpion 325 SC*.

Jesień od sierpnia do października wykonajmy nawożenie specjalistycznymi nawozami jesiennymi, które nie zawierają azotu.

Zima – róże wymagają okrycia na zimę. Narażone na przemarznięcie miejsce szczepienia u podstawy krzewu kopczykujemy ziemią lub kompostem. Pozostałą część krzewu możemy zawinąć białą agrowłókniną, jeśli zapowiadane są siarczyste mrozy. W przypadku róż pnących wystarczy samo kopczykowanie. Róże Pienne należy zabezpieczyć w całości białą agrowłókniną, tworząc kształt przypominający lizaka.

nawożenie róż, pielęgnacja róż

 

— Dobre rady ogrodnika —

  • Systematyczne i terminowe stosowanie nawozów pobudza wzrost róż i zapewnia ich obfite kwitnienie. Pierwsze nawożenie nawozami wieloskładnikowymi wykonujemy w trakcie zawiązywania się pąków kwiatowych, w terminie od marca do kwietnia, a kolejne w okresie od czerwca do lipca.
  • Od sierpnia do października wykonajmy nawożenie uniwersalnym nawozem jesiennym, nie zawierającym azotu.
  • Nie sadźmy róż w towarzystwie iglaków. Rośliny iglaste lepiej się rozwijają w podłożu o odczynie kwaśnym, a róże wolą odczyn zasadowy (w przedziale 6,5-7,0 pH).
  • Róże sadzimy w miejscach przewiewnych, aby ograniczyć występowanie mszyc i chorób wywoływanych przez grzyby.
  • Usuwajmy z rabat chwasty, aby nie konkurowały z uprawianymi roślinami o wodę i składniki odżywcze.
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza róże do dalszego obfitego kwitnienia.

nawożenie róż, pielęgnacja róż

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.