Kędzierzawość liści brzoskwini to najczęściej występująca oraz najgroźniejsza choroba brzoskwiń. Sprawcą choroby jest grzyb Taphrina deformans z rodziny szpetczaków Taphrinomycetes. Grzyb ten poraża głównie brzoskwinie oraz nektaryny, bardzo sporadycznie występuje na drzewach moreli. Choroba – nie zwalczana – może prowadzić do zamarcia roślin, zwłaszcza młodych. Wpływa też niekorzystnie na kondycję drzewek oraz na obfitość ich owocowania.
Są sposoby na pozbycie się kędzierzawości – trzeba jedynie przestrzegać terminów wykonywania odpowiednich oprysków.
Objawy występowania kędzierzawości liści brzoskwini
Pierwsze objawy widoczne są już wiosną, w momencie pojawienia się liści. Początkowo na liściach tworzą się jasnożółte przebarwienia. W miarę rozwoju infekcji liście deformują się i wykręcają, przybierając równocześnie barwę od pomarańczowej do karminowej. Porażone liście stają się bardzo kruche i przedwcześnie opadają z drzewa. Drzewo, próbując się zregenerować, drugi raz w sezonie wegetacyjnym wypuszcza liście. Prowadzi to do osłabienia rośliny, która ma niższą odporność na niskie temperatury, suszę oraz inne warunki stresowe. Czasami dochodzi również do porażenia kwiatów i owoców.
Cykl rozwoju kędzierzawości liści brzoskwini
Jak uchronić roślinę przed tą chorobą?
Zabieg, zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini, musimy dostosować do cyklu rozwojowego grzyba. Patogen, wywołujący chorobę, zimuje na korze, pędach oraz na okrywach pączków. W momencie pękania pączków dochodzi do infekcji liści, grzyb wnika pod skórkę liścia i jest już za późno na zwalczanie choroby. Zabiegi środkiem ochrony roślin należy zatem wykonać wiosną lub jesienią, gdy drzewa znajdują się w okresie bezlistnym. Zabieg opryskiwania należy przeprowadzić podczas dodatniej temperatury powietrza.
Tylko odpowiedni termin zabiegu gwarantuje jego skuteczność.
Skuteczne preparaty, które należy zastosować do w okresie bezlistnym, najlepiej w czasie nabrzmiewania pąków:
MIEDZIAN 50 WP*
Środek grzybobójczy (fungicyd)
MIEDZIAN EXTRA 350 SC*
Środek grzybobójczy (fungicyd)
W momencie, gdy otworzą się już pierwsze pąki, możesz zastosować:
SYLLIT 65 WP*
Środek grzybobójczy (fungicyd)
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.