Trawniki wymagają wiele pielęgnacji i zabiegów, które zaczynamy wykonywać z początkiem wiosny. Nie wszystkie jednak są niezbędne – wszystko zależy od kondycji naszego trawnika po zimie.
Dlatego pierwszą czynnością powinna być ocena stanu trawnika.
Czy są na nim jeszcze zeszłoroczne liście? Czy występuje mech, choroby? Czy pozostały na nim kretowiska? Spróbujmy zaklasyfikować trawnik do jednej z trzech poniższych grup:
Wygląd: pozostało na nim po zimie niewiele liści i owoców (lub wcale). Nie ma pustych przestrzeni, darń jest dość gęsta, nie ma mchu (lub jest go bardzo mało). Nie ma wielu chwastów.
Wygląd: na trawniku występuje mech lub chwasty, trawa jest przerzedzona. Pozostały puste miejsca bez trawy lub kretowiska. Darń jest bardzo zwarta i zbita, stworzyła warstwę filcu.
Wygląd: bardzo dużo pustych przestrzeni lub przewaga mchu i chwastów nad trawą, miejscami wystąpiła pleśń śniegowa (trawnik z białawym nalotem), występują na dużym obszarze choroby grzybowe; trawnik jest zalany lub mocno zadeptany (lub zupełnie zamarł).
Gdy już wiemy, co się dzieje z trawnikiem, wybierzmy odpowiednie prace pielęgnacyjne. Można pomóc sobie poniższą grafiką.
Pod grafiką zamieściliśmy linki do artykułów poradnikowych na tematy związane z trawnikiem.
Przydatne artykuły:
3. Dobór odpowiedniego nawozu do trawnika
4. Czego potrzebuje trawnik – składniki pokarmowe w nawozach
5. Ochrona ogrodu przed kretami
6. Wertykulacja
7. Aeracja
8. Walka z chwastami na trawniku
9. Przyczyny złego wyglądu trawnika
10. Choroby grzybowe na trawnikach – jak zwalczać?
12. Zakładanie trawnika wiosną
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.