Trawnik kosimy, ponieważ chcemy, aby był równy, soczyście zielony i piękny jak z obrazka. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że koszenie jest bardzo ważne także dla zdrowia trawnika, nie tylko dla jego estetyki. Regularnie koszona trawa jest pobudzana do stałego krzewienia się. Niektóre chwasty dwuliścienne nie tolerują ciągłego ścinania, dlatego po wielu koszeniach po prostu zamierają.
Koszenie młodego trawnika
Pierwsze koszenie wykonujemy gdy trawa osiągnie około 8-10 cm. Koszenie młodego trawnika to proces, który wymaga od nas cierpliwej pracy. Młodą trawę należy stopniowo skracać o 1-2 cm podczas dwóch, trzech pierwszych koszeń, aż osiągnie pożądaną przez nas wysokość. Radykalne skrócenie młodej trawy może ją osłabić, a przy nieostrożnej pracy możemy nieopatrznie wyrwać młode źdźbła.
Koszenie starego trawnika
Złota zasada podczas koszenia: należy uważać, aby nie skracać murawy więcej niż o 1/3 jej wysokości.
Po zimie: Gdy trawa osiągnie 6 – 10 cm należy przystąpić do pierwszego koszenia. W zależności od pogody, pierwszy termin pozimowego koszenia może przypadać na przełom marca i kwietnia.
Optymalnie: W zależności od naszych upodobań oraz rodzaju trawnika, przeciętna wysokość poprawnie skoszonej murawy wynosi od 4 – 10 cm. Jeżeli chcemy skosić trawę dość nisko, najlepiej koszenie rozłożyć na dwa razy, wykonując zabieg co kilka dni.
W ciepłych okresach: Trawnik lepiej kosić trochę wyżej niż przeciętnie, ponieważ narażony na wysokie temperatury, może gorzej regenerować po cięciu. Trawnik kosimy rzadziej, ponieważ w okresach letnich, przy niedostatecznej ilości wilgoci, trawa rośnie słabiej.
W chłodniejszych okresach: Można kosić trawę niżej oraz znacznie częściej. Szczególnie wiosną oraz jesienią – okresach które zwykle obfitują w opady – trawa rośnie bardzo szybko i bujnie.
Przed zimą: Gdy widzimy, że trawnik powoli wchodzi w stan spoczynku i rośnie coraz słabiej, kosimy na wysokość 4-5 cm. Termin ostatniego w sezonie koszenia przypada na październik/listopad, w zależności od warunków pogodowych. Pozostawienie zbyt wysokiej trawy przez zimę może skutkować słabą przewiewnością murawy, co sprzyja infekcjom grzybowym. Zbyt niskie koszenie narazi korzenie na przemarznięcie.
Cenne rady:
· Trawnik najlepiej kosić, gdy jest suchy – zapobiegniemy w ten sposób sklejaniu się źdźbeł.
· Warto za każdym razem zmieniać kierunki koszenia – źdźbła nie będą wtedy układały się w jednym kierunku
· Trawa zebrana do pojemnika kosiarki lub wygrabiona świetnie nadaje się na kompost!
· Trawnik najlepiej kosić, gdy jest chłodniej (rano, wieczór). Intensywne promienie słońca mogą “przypalić” wrażliwe po cięciu źdźbła trawy (mają wtedy żółte, uschnięte końcówki).
Czym kosić?
Na rynku istnieje szeroka oferta kosiarek. Od ręcznych, przez elektryczne, po spalinowe. Wybór kosiarki należy do nas, ale podczas wyboru możemy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami.
1. Przy małym trawniku o regularnym kształcie z pewnością wystarczy nam kosiarka bębnowa ręczna, której ostrza obracają się podczas pchania kosiarki. Sprawdzi się jedynie przy regularnym cięciu (trawnik powinien mieć maksymalnie 8-10 cm). Koszenie taką kosiarką bywa męczące i problematyczne w trudno dostępnych miejscach (np. przy drzewach i krzewach).
2. Do większych trawników lepsze są kosiarki elektryczne. Można wybrać kosiarki z kablem albo z ładowanym akumulatorem.
Te drugie są wygodniejsze w użyciu, bo nie trzeba uważać podczas koszenia na ciągnący się za maszyną kabel. Wygodniej jest także operować nimi między nasadzeniami w ogrodzie.
3. Kosiarki spalinowe są bardzo wydajne, ale trzeba liczyć się z tym, że generują duży hałas i spaliny. Ich eksploatacja jest droższa niż elektrycznych, ponieważ regularnie należy uzupełniać paliwo oraz olej. Tego typu kosiarki również sprawdzą się w większych ogrodach.
Cenne rady:
· Pamiętaj, aby stale konserwować sprzęt. Po każdym koszeniu wyczyść kosiarkę z resztek trawy, a co kilka koszeń naostrz noże. Tępe ostrza mogą szarpać trawę, co może prowadzić do zasychania końcówek.
· Trudno dostępne miejsca oraz obrzeża trawnika można wyrównać podkaszarką.
· Aby oszczędzić czas i siły, można zaopatrzyć się w elektryczną kosiarkę samobieżną.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.