Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Najciekawsze parki miejskie w Polsce

Park miejski jest zorganizowaną, publiczną, miejską przestrzenią zieloną, pełniącą funkcję wypoczynkową, rekreacyjną, a także sportową. W mieście pełnym przecież ulicznego zgiełku, jest terenem, gdzie można wypocząć i obcować z naturą. Każda przestrzeń zielona ma swój charakter i piękno, a jej postrzeganie zależy od indywidualnego gustu. W czasie podróży po Polsce zachęcamy do przyjrzenia się miejskiej zieleni publicznej.

Park miejski w Zamościu

Park powstał w latach 1922-1927. Do tworzenia parku wykorzystano fortyfikację twierdzy. Projektant parku – Walerian Kronenberg, świetnie wykorzystał urozmaiconą rzeźbę terenu, którą stanowią pozostałości fosy i wałów ziemnych. Park zajmuje powierzchnię ponad 11 hektarów. Ze starej fosy powstał staw, który otacza malowniczą wyspę. Można na nią dotrzeć mostem. Atrakcją parku jest również Brama Lubelska i Kojec. W parku znajduje się kolekcja licznych, cennych gatunków roślin. Ceniony jest dzięki swojemu urokowi o każdej porze roku.

Park Śląski

Dawniej zwany był Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka. Jest parkiem miejskim zlokalizowanym na terenie Chorzowa. Zajmuje 520 ha powierzchni i jest największym parkiem miejskim w Polsce, zwanym „zielonymi płucami” Górnego Śląska. Park stanowi kulturalne centrum konurbacji górnośląskich. Budowę parku rozpoczęto w 1951 roku na terenach poprzemysłowych (hałdy, odpady pogórnicze). Założenie projektowe miało na celu podzielenie obszaru na 2 części: centralną — zaciszną, o charakterze leśnym oraz znacznie mniejszą — rekreacyjną, wykorzystaną do celów kulturalno-rekreacyjnych. Ze względu na teren na jakim został zlokalizowanym, flora w większości jest roślinnością pionierską, lecz nie brak tam cennych i ciekawych gatunków drzew takich jak: metasekwoja chińska, magnolia parasolowata, grójecznik czy tulipanowiec. Niewątpliwie dużą atrakcją Parku Śląskiego jest największe rosarium w Polsce.

Park Szczytnicki we Wrocławiu

Jest jednym z największych i najstarszych parków we Wrocławiu, zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Park ma walory krajobrazowe oraz dendrologiczne. Historia parku sięga roku 1783, kiedy to książę Ludwig von Hohenlohe w pobliży swej rezydencji założył ogród romantyczny. Ogród został zniszczony przez żołnierzy napoleońskich. Początki współczesnego parku sięgają 1861 roku, kiedy z Berlina przyjechał ogrodnik królewski, aby się nim zająć. Przez kolejne lata kompleks parkowy powiększał się. W 1913 roku do Parku Szczytnickiego dołączono Ogród Japoński. Wielką atrakcją jest przylegająca do parku pergola z olbrzymią kolekcją pnączy. Park graniczy z kompleksem Hali Stulecia, gdzie znajduje się jedna z najsłynniejszych fontann multimedialnych w Europie. Park, mimo iż jest położony na Śródmieściu Wrocławia, zachowuje swoją dzikość i  naturalność. Kolekcja cennych gatunków drzew sięga blisko 450 gatunków, każdego roku dosadzane są nowe okazy. Jest miejscem relaksu, nauki oraz rekreacji i sportu.

Parki w Polsce, najciekawsze parki miejskie

Planty krakowskie

Jest największym parkiem miejskim w Krakowie. Planty ze Starym Miastem w Krakowie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Park podzielony jest na 8 ogrodów: Wawel, Uniwersytet, Pałac Sztuki, Florianka, Barbakan, Dworzec, Gródek i Stradom. Każdy z nich jest wyjątkowy, a razem tworzą niezwykłą kompozycję. Park nawiązuje do stylu angielskiego, ale posiada również elementy stylu klasycznego, z nieregularnym układem ścieżek komunikacyjnych. Zestawienie przyrody z architekturą daje niebywały efekt.

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Park ma powierzchnię 58 ha. Został założony w latach 1905-1922 w dzielnicy Praga – Południe. Wraz z bulwarem Stanisława Augusta tworzy zaciszną, zieloną przestrzeń Warszawy. Kilka lat temu uznawany był za najpiękniejszy park w Polsce. Jest parkiem bardzo zadbanym. Posiada kolekcję 280 gatunków drzew iglastych i liściastych. Park zaprojektowano do rekreacji i wypoczynku, szerokie aleje służyły niegdyś do jazdy konnej. Zbiorniki wodne w parku wpływają na mikroklimat miejsca. Jest to miejsce chętnie i często odwiedzane przez mieszkańców warszawskiej Pragi.

Parki w Polsce, najciekawsze parki miejskie

Każdy odbiera przyrodę inaczej. Dla jednego na urok zielonego zakątka wpływa mała architektura, inna osoba zwróci uwagę na kolekcję drzew i walory dendrologiczne parku. Dla osoby z duszą artysty, ważna będzie gra kolorów i kształtów, na których może „zawiesić oko”. W każdym zielonym zakątku możemy znaleźć coś dla siebie atrakcyjnego, obcowanie z naturą wpływa na nasze samopoczucie ze wszech miar pozytywnie, dlatego korzystajmy z takiej możliwości, jeśli jest nam dana, i spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

 

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.