Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Ogród piękny zimą – ciekawe gatunki i odmiany roślin

Zimą ogród również potrafi zachwycić. Szczególnie jeżeli wyposażymy go w rośliny, które zimą zyskują wyjątkową urodę. Pokażemy Ci jak sprawić by za zimowym, ponurym oknem ogród sprawiał, że choć na chwilę się uśmiechniesz. A to za sprawą wielu odmian roślin, które zostały stworzone, by Twój ogród cieszył oko o każdej porze roku.

Kolory

Choć zima kojarzy się raczej z szaro-burym otoczeniem to wcale nie musi tak być. Wiele osób chcąc, aby ich ogród był piękny również w zimie, stawia na gatunki zimozielone – głównie iglaki. Taki ogród jest zazwyczaj bardzo monotonny. Są jednak iglaki, które można zdecydowanie nazwać „perełkami”, które zdecydowanie wyróżnią się w zimie w naszym ogrodzie. Czy słyszeliście o takich odmianach iglaków, które w sezonie wegetacyjnym są zielone, a w zimie wybarwiają się na intensywnie, cytrynowożółtą barwę? Nie? Oto kilka przykładów:

  • sosna kosodrzewina 'Ophir’, ‘Winter Gold’, ‘Carsten Wintergold’, ‘Zundert’
  • sosna wydmowa 'Chief Joseph’,
  • sosna pospolita ‘Winter Gold’

Taki żółty iglaczek z pewnością ładnie będzie wyróżniał się na tle białego śniegu czy innych roślin.

Są również iglaki, które w sezonie mają barwę żółtą, natomiast w zimie zyskują pomarańczoworude wybarwienie. Na pierwszy rzut oka takie przebarwienie może zaniepokoić, ponieważ roślina wygląda jakby prawdopodobnie uschła. Ale gdy posadzimy kilka sztuk z danej odmiany, to można uzyskać powalający efekt. Takimi roślinami są: żywotnik zachodni ‘Reingold’, ‘Cloth of Gold’ oraz ‘Golden Tuffet’.

Nie tylko rośliny zimozielone potrafią z zimie przybrać niesamowite barwy. Przykładowo krzewy liściaste takie jak: dereń biały w odm. ‘Sibirica’ oraz ‘Baton Rouge’, a także dereń rozłogowy ‘Winter Beauty’. Ich pędy po zrzuceniu liści, dzięki ekspozycji na słońce, przybierają intensywnie czerwoną barwę. Warto również zwrócić swoją uwagę w stronę derenia rozłogowego ‘Flaviramea’, którego pędy mają intensywnie żółtozieloną barwę. Te rośliny na tle białego śniegu tworzą piękny kontrast i nadają kolorytu ogrodowi.

Kształty

Ogród staje się ciekawszy, gdy wzbogacimy go w różne formy roślin, które nawet bez liści prezentują się wyśmienicie. Formy strzeliste, płaczące, kuliste, parasolowate – to tylko kilka przykładów, dzięki którym w ogrodzie dużo się dzieje. Ale niektóre gatunki i odmiany za sprawą poskręcanych gałęzi szczególnie wyróżniają się właśnie w zimie, gdy listowie odkryje ich tajemnicę. Dla niektórych mogą one wyglądać dość posępnie, ale z pewnością jeden okaz w ogrodzie będzie stanowił nie lada ciekawostkę botaniczną. Takie poskręcane gałązki posiadają:

  • wierzba mandżurska ‘Tortuosa’,
  • wierzba iwa 'Curly Locks’
  • leszczyna pospolita ‘Contorta’ lub 'Red Majestic’,
  • robinia akacjowa ‘Tortuosa’.

Kwiaty

Nic tak nie cieszy ogrodnika jak rozkwitająca przyroda. Nawet w ziemie niektóre gatunki potrafią zaskoczyć kwiatami. Na temat roślin kwitnących zimą można by długo opowiadać. Tutaj jednak wymienimy lakonicznie kilka przykładowych gatunków:

– oczary – to rośliny które kwitną na bezlistnych pędach w zimowej porze (grudzień – marzec) ich kwiaty charakteryzują serpentynkowate płatki w kolorach żółci lub pomarańczy, w zależności od odmiany;

– kalina wonna – krzew kwitnie jeszcze przed ustąpieniem śniegu (marzec), kwiatostany mają barwę różowo-białą i jak sama nazwa wskazuje intensywnie pachną;

– jaśmin nagokwiatowy – krzew na przedwiośniu (luty-kwiecień) wypuszcza żółte, podobne do forsycji, kwiaty, ozdobą są również ciemnozielone, 4-kanciaste pędy;

– ciemierniki – byliny, które kwitną w zależności od pogody – na początku zimy lub na jej końcu. Kwiaty są bardzo okazałe, pięciopłatkowe, istnieje wiele odmian barwnych: od białych do prawie czarnych.

Owoce

Utrzymujące się na gałązkach w zimie owoce potrafią być bardzo atrakcyjne. Pięknie prezentują się na tle śniegu, a jeszcze bardziej uroczo wyglądają pokryte szronem. Wiele z owoców stanowi pożytek dla ptaków, które ochoczo odwiedzają nasz ogród zimą, przeciągnięte obietnicą przekąski. Do najpopularniejszych roślin o ozdobnych owocach należą: berberysy, kaliny, rokitniki, ogniki, irgi, mahonie, róże, jarzębie i głogi. Najbardziej spośród tych roślin odznaczają się ogniki, właśnie ze względu na intensywne ogniste barwy owoców. Ich owoce zebrane w duże grona widoczne są z daleka na tle częściowo zimozielonych liści. Istnieją odmiany o owocach intensywnie żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych. Roślinny rarytas ogrodowy, szczególnie zimą stanowi pięknotka. Jej owoce są intensywnie fioletowe, co zdaje się być nierealne.

To jedynie kilka przykładów roślin, które są ciekawe w ogrodzie również szczególnie w okresie zimowym. My wymieniliśmy naszym zdaniem te najbardziej warte uwagi. Roślin ozdobnych w zimie jest znacznie więcej, ale wiele zależy od tego co nam przypadnie do gustu. Możemy pobawić się również różnymi teksturami w ogrodzie, sadząc rośliny o różnym pokroju, np. trawy ozdobne. Wiele roślin pięknie prezentuje się zimą jako zasuszone, np. kwiatostany hortensji, mikołajków, jeżówek, traw. Wszystko dodatkowo okraszone zimowym szronem potrafi zachwycić. Eksperymentujcie w ogrodach, dosadzajcie nowe gatunki i odmiany, aby nigdy nie było w nim nudno.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.