Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Piękna, ale jakże ekspansywna glicynia

Od maja do czerwca zachwyca każdego miłośnika zieleni. Glicynia chińska (łac. Wisteria sinensis) oraz glicynia kwiecista (łac.Wisteria floribunda) pochodzą z Azji, a dokładnie z Chin i Japonii. Zachwycają przede wszystkim olbrzymią ilością fioletowych, różowych lub białych kwiatów, a ich słodki zapach wyczuwalny jest z daleka. Pnącze dorasta nawet do 8-10 metrów. Wymaga przy tym naprawdę solidnych podpór.

piękna, ale jakże ekspansywna glicynia, uprawa glicynii, wisteria

Z racji tego, że roślina ta pochodzi z nieco cieplejszego klimatu, zwłaszcza młode rośliny mogą przemarzać w czasie zimy. Bardzo ważne jest więc okrywanie bryły korzeniowej i pędów przez 2-4 lata po posadzeniu. Glicynia jest niezwykle ekspansywnym pnączem, może niszczyć nawet rynny i parapety, dlatego co roku należy ją intensywnie przycinać. Cięcie wykonujemy wyłącznie latem, nigdy wiosną lub jesienią, gdyż wisteria zawiązuje pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych. Przycinając ją w niewłaściwym czasie, ścinamy zawiązane pąki kwiatowe.

piękna, ale jakże ekspansywna glicynia, uprawa glicynii, wisteria

Glicynia preferuje gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne. Stanowiska w pełni nasłonecznione i zaciszne, osłonięte od zimowych mroźnych wiatrów. Rocznie przyrasta nawet 3 metry. Przy tak silnym wzroście ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Do nawożenia można używać nawozu do kwiatów balkonowych i ogrodowych.

piękna, ale jakże ekspansywna glicynia, uprawa glicynii, wisteria

Ozdobą glicynii są nie tylko pojawiające się na przełomie wiosny i lata kwiaty, lecz również przebarwiające się jesienią na złoto liście. Wisteria należy do rodziny bobowatych więc jej owocem są strąki, które zwisając swobodnie stanowią spektakularną ozdobę.

piękna, ale jakże ekspansywna glicynia, uprawa glicynii, wisteria

Decydując się na zasadzenie glicynii w ogrodzie, musimy przygotować miejsce do uprawy. Chodzi tu głównie o przestrzeń dla tego intensywnie rosnącego pnącza. Wisteria rozmnożona z nasion kwitnie dopiero po 7-10 latach. Jeśli więc brakuje nam cierpliwości, lepiej zdecydować się na kupno sadzonki, najlepiej dobrze wyrośniętej.

Pomimo tego, że pnącze nie należy do roślin bezobsługowych, to fala barwnych, pachnących kwiatów z pewnością zrekompensuje nam naszą pracę wprawiając w zachwyt i miły nastrój.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.