Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plaga kleszczy – jak się przed nią uchronić?

Kiedy zaczną pojawiać się kleszcze?

Kleszcze możemy spotkać już w marcu, zwłaszcza po powrocie ze spacerów lub wykonując prace ogrodowe. Wydawać by się mogło, że mroźne miesiące zimowe nie sprzyjają zimowaniu tych pajęczaków, jednak w latach, gdy niskim temperaturom towarzyszą opady śniegu, kleszcze mają większe możliwości bezpiecznego przezimowania. Śnieg, tak jak puchowa pierzyna, umożliwił przetrwanie tym szkodliwym organizmom.

Te drobne stworzonka należą do pajęczaków, które prowadzą pasożytniczy tryb życia, żywiąc się krwią. Kleszcze uwielbiają ciepłe miejsca, dlatego, gdy już wylądują na naszym ciele, wędrują w poszukiwaniu najdogodniejszego miejsca do wgryzienia się w skórę.

skuteczna ochrona na kleszcze, kleszcze, jak ochronić się przed kleszczami

Czy kleszcze można spotkać tylko w lasach?

To popularny mit, że kleszcze przebywają jedynie w lesie albo w gęstych zaroślach.

Występują one w lasach, ale także w parkach, ogrodach, a nawet na trawnikach. Ponadto nie jest prawdą, że skaczą z drzew na człowieka. Żeby „złapać” kleszcza, trzeba w jakiś sposób dotknąć, poruszyć lub otrzeć się o miejsce, w którym przebywa.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Szacuje się, że jedynie ok 30% kleszczy jest nosicielami krętka borelii, ale borelioza nie jest jedyną chorobą, którą przenoszą. Borelioza należy jednak (wraz z wirusowym zapaleniem mózgu) do najgroźniejszych.

Kleszcze przenoszą 20 różnych chorób, nazywanych koinfekcjami. Szczególnie groźną chorobą psów i kotów przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza. Ponadto zwierzęta mogą zarazić się podobnymi chorobami, przenoszonymi przez kleszcze, co ludzie.

Pamiętajmy zatem, żeby w miarę możliwości raczej unikać zetknięcia z kleszczami, niż zmagać się z możliwymi skutkami wgryzienia. Uchronimy tak się przed stresem, związanym z możliwością wystąpienia choroby oraz przed ewentualnym długotrwałym leczeniem.

Na rynku dostępne są różnorodne mogące nam pomóc produkty, które różnią się mocą i sposobem stosowania.

skuteczna ochrona na kleszcze, kleszcze, jak ochronić się przed kleszczami

Możemy zdecydować się na produkty odstraszające, jak i bardziej stanowcze rozwiązania – np. preparaty owadobójcze.

Do bezpośredniej ochrony ciała możemy wybrać żele odstraszające kleszcze z substancją repelencyjną DEET*. Żele o mniejszej zawartości repelentu sprawdzą się do codziennej ochrony, a w wyjątkowych okolicznościach (np. podczas wędkowania) warto zabrać ze sobą żel z maksymalną ilością substancji DEET*. Dla dzieci powstała specjalna, delikatna linia produktów, m.in. płyn odstraszający komary i kleszcze dla dzieci*.

Nie jest jednak konieczne stosowanie preparatów na skórę, jeśli z jakichś powodów nie chcemy się na to zdecydować. Preparat Fendona 6 SC* to koncentrat do sporządzania roztworu, którym opryskujemy ogród, żeby zwalczyć kleszcze. Środek można używać również do oprysku pomieszczeń inwentarskich, gastronomicznych i innych.

A jeśli mamy pod opieką psa lub kota, nie można zapomnieć o jego ochronie. Zwłaszcza jeśli wiemy, że nasz pupil lubi sprawdzać każdy kąt i bawić się wśród roślin.

*Ze środków biobójczych należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Przydatne produkty


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /agrecol2024/wp-content/themes/agrecol-new/single-porady.php on line 173

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /agrecol2024/wp-content/themes/agrecol-new/single-porady.php on line 173

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.