Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Podlewanie ogrodu latem

Podlewanie ogrodu jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych latem. Nawet najlepiej nawożone i pielęgnowane rośliny nie będą dobrze rosły, jeśli nie zapewnimy im niezbędnej ilości wody.

Niedobory wody sprawiają, że nasze rośliny będą gorzej kwitły, a także będą bardziej podatne na choroby.

podlewanie ogrodu, jak podlewać ogród, kiedy podlewać

Podlewanie roślin ozdobnych

Skutki niedoboru wody odbiją się na wyglądzie roślin, a co wrażliwsze rośliny mogą nawet zaschnąć. Dzieje się tak głównie w przypadku roślin w niewielkich pojemnikach, np. balkonowych (pelargonii, surfinii).

Konieczność podlewania naszego ogrodu możemy znacznie ograniczyć, odpowiednio dobierając gatunki roślin do panujących warunków. Jednak większość roślin ozdobnych, dostępnych w szkółkach, to odmiany, które wymagają systematycznego nawadniania. W czasie sadzenia takich roślin warto jest wymieszać podłoże z preparatem Agrecol Hydrogel. Mikrogranulat mieszamy z podłożem w miejscu sadzenia roślin. Preparat podczas podlewania będzie absorbował wodę, którą rośliny będą mogły pobierać w czasie niedostatku wody np. podczas suszy. Jest to produkt naturalny, biodegradowalny, dlatego mamy pewność, że nie wprowadzamy toksycznych substancji do naszego ogrodu.

podlewanie ogrodu, jak podlewać ogród, kiedy podlewać

Podlewanie trawnika

W przypadku zakładania trawnika warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie — czy będziemy mieli czas na jego podlewanie? Trawa, aby mogła prawidło rosnąć, potrzebuje dużych ilości wody, szczególnie w czasie okresów letnich upałów. Warto jest wtedy zastosować specjalistyczne mieszanki traw na tereny suche, które są odporne na suszę, a ich rozbudowany system korzeniowy sięgnie po kilku sezonach nawet do 50 cm głębokości.

Jak często należy podlewać rośliny w naszym ogrodzie?

Częstotliwość podlewania jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od: pory roku, panującej pogody, wymagań konkretnego gatunku oraz systemu korzeniowego roślin. Im jest on większy, tym większa jest powierzchnia, z której rośliny mogą pobierać wodę. Dlatego też najwrażliwsze na niedobory wody są byliny i rośliny jednoroczne, które będziemy musieli podlewać częściej niż krzewy. Z kolei drzewa, których palowy system korzeniowy sięga głęboko w glebę, pobierają wodę z jej głębszych warstw, zatem podlewanie dorosłych drzew nie jest wskazane, za wyjątkiem bardzo silnej suszy.

podlewanie ogrodu, jak podlewać ogród, kiedy podlewać

Podlewanie należy rozpocząć jeszcze zanim liście stracą turgor, czyli przestaną być jędrne i zaczynają więdnąć. Należy kierować się tu zasadą, że lepiej podlewać rzadziej a więcej, niż mniej a częściej. Przy każdym podlewaniu powinniśmy zmoczyć wodą tę warstwę gleby, w której znajduje się największa masa korzeni.

W przypadku:

  • rabat – na głębokość około 15-20 cm,
  • drzew i krzewów – na głębokość około 30-40 cm,
  • trawników – na głębokość 10-15 cm.

Płytsze podlewanie zwilży jedynie górną warstwę gleby i będzie stymulowało rośliny do wytwarzania płytkich korzeni, co wpłynie na większą podatność roślin na suszę.

Aby nawadnianie było bardziej efektywne, warto zastosować ściółkowanie, które ograniczy parowanie wody z powierzchni gleby. Należy pamiętać, że gleba bez okrywy roślinnej paruje szybciej, więc warto wprowadzić do ogrodu rośliny okrywowe.

podlewanie ogrodu, jak podlewać ogród, kiedy podlewać

Kiedy podlewać?

Podlewanie ogrodu najlepiej jest wykonać wczesnym rankiem bądź wieczorem. Nie należy tego robić w ciągu słonecznych i upalnych dni, gdyż kropelki wody pozostające wtedy na liściach skupiają promienie słoneczne, co prowadzi do poparzeń roślin. Ponadto nagrzane od słońca rośliny podlane zimną wodą doznają szoku termicznego, który niekorzystnie wpływa na ich stan.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.