Pomidory na balkonie – uprawa

Jeśli mamy słoneczny ciepły taras bądź balkon, świetnym pomysłem jest posadzenie pomidorów właśnie tam, w zasięgu naszych rąk! Rozsadę pomidorów przygotowujemy w domu, a w połowie maja możemy je wysadzić na zewnątrz.

Pomidory na balkonie – zalety:

– szybki dostęp do zdrowych warzyw
– ozdoba balkonu i tarasu (można wybrać odmiany o owocach czerwonych, żółtych, a nawet czarnych)
– łatwa uprawa i możliwość doglądania roślin
– satysfakcja z zebranych plonów

_DSC2006

 

Stanowisko:

– osłonięty od wiatru, ciepły balkon bądź taras,
– miejsce słoneczne,
– mały balkon to świetne miejsca dla odmian karłowych, natomiast większe tarasy czy balkony zmieszczą również odmiany wysokie – wymagające podparcia.

do przygotowania własnej hodowli Będą potrzebne:

1. Sadzonki pomidorów

Najlepiej sprawdzą się odmiany, przeznaczone do upraw pojemnikowych, np. pomidory koktajlowe, niskie oraz odmiany, wykazujące się dużą odpornością na choroby. Sadzonki możemy przygotować samodzielnie, wysiewając nasiona w domu pod koniec lutego.

2.  Stabilne donice

Głębokość donic to min. 35 cm. Na jedną sadzonkę powinna przypadać donica o średnicy 30 cm. Na dnie donic wysypujemy keramzyt lub potłuczone doniczki ceramiczne (jako drenaż).

3. Podłoże dla roślin

Warto zwykłe podłoże ogrodnicze przemieszać z piaskiem lub perlitem, żeby je rozluźnić (1 łopatka piasku na 3 łopatki podłoża).

4. Podpora / tyczka do pomidorów oraz bawełniane tasiemki

Tasiemki do podwiązania roślin możemy wykonać sami, np. ze starych ubrań lub ściereczek. Miękką tasiemką przywiążemy roślinę do podpory tuż pod liściem.

5. Nawóz do pomidorów 

Pomidory to bardzo żarłoczne rośliny, będziemy więc musieli dostarczać im regularnie składników odżywczych. Najwygodniejszą metodą jest nawożenie wraz z podlewaniem, dlatego wykorzystajmy nawozy w płynie lub rozpuszczalne w wodzie, np. Agrecol dla Moich Pomidorów lub nawóz krystaliczny Agrecol Pomidory.

POMIDORY 2

Ciekawostka: nawozy do pomidorów Agrecol są bogate w potas, który pobudza rośliny do kwitnienia. Te nawozy możemy też stosować do kwiatów domowych, które “uparcie” nie chcą zakwitnąć od lat.

6. Pylicol – preparat, ułatwiający zawiązywanie owoców pomidorów

Na balkonach i tarasach może być problem z odpowiednim zapylaniem roślin, zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście. Gdy owadów jest zbyt mało, zastosujmy preparat Pylicol, który ułatwia zawiązywanie owoców. Sporządzamy z niego roztwór wodny do opryskiwania kwiatów. Roztwór nie szkodzi owadom zapylającym.

_DSC7384

Sadzenie:

1. Na dno doniczki wsypujemy warstwę ok. 5 cm keramzytu bądź potłuczonych         doniczek ceramicznych.
2. Podłoże ogrodnicze dokładnie mieszamy z piaskiem bądź perlitem w stosunku 3:1.
3. Podłoże wsypujemy do doniczki.
4. Wkładamy sadzonkę do doniczki o kilka centymetrów głębiej, niż rosła pierwotnie.
5. Wbijamy podporę i delikatnie przywiązujemy do niej sadzonkę pomidora.
6. Obficie podlewamy młodą roślinę.

Pielęgnacja:

1.   Co 7-14 dni, przy okazji podlewania, stosujemy jeden z wybranych nawozów. 
2. Pomidory podlewamy dość często, ponieważ woda z donic dość szybko wyparowuje. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża.
3. Obrywamy zbędne pędy boczne (tzw. wilki), wyrastające z pędu głównego. Częstotliwość tego zabiegu zależy od tempa pojawiania się wilków.
4. Gdy kwiaty pomidora się otworzą, opryskujemy je  roztworem preparatu Pylicol.
5. Pomidory zbieramy od lipca – obrywamy je razem z szypułkami. Możemy zbierać jeszcze zielonkawe pomidory – dojrzeją już w kuchni pod wpływem ciepła. 

pomidory-na-balkonie

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.