Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Poradnik początkującego działkowca

Jeśli zakupiliśmy już naszą pierwszą działkę, to teraz musimy zagospodarować teren wokół niej, tak aby stał się naszym ulubionym miejscem do odpoczynku po ciężkim dniu. Teraz musimy odpowiedzieć sobie na pytania: Gdzie i jakie rośliny posadzimy na naszej działce? Gdzie znajdą się nasze wymarzone grządki?

1. Rodzaj gleby

Pierwszym najważniejszym krokiem jest rozpoznanie rodzaju gleby na działce. Aby to zrobić, należy pobrać losową próbkę podłoża i zanieść ją do stacji chemiczno-rolnej, która wykona analizę. Wykonanie analizy jest kluczowe, ponieważ każdy rodzaj gleby posiada inne zalecenia odnośnie nawożenia i uprawianej roślinności.

poradnik początkującego ogrodnika

2. Nasłonecznienie

Na plan zagospodarowania terenu wpływ ma również nasłonecznienie działki. Warto zaobserwować, które jej części są lepiej, a które gorzej nasłonecznione. Informacje te przydadzą nam się podczas planowania uprawy np. roślin ciepłolubnych. Opieka nad naszymi roślinami będzie dużo łatwiejsza, jeśli spełnimy ich wymagania.

3. Miejsce na altanę

Przed postawieniem altany warto dowiedzieć się jakie wymogi musi ona spełniać odnośnie rozmiarów i lokalizacji na działce. W tym celu należy zapoznać się z regulaminem przygotowanym przez Polski Związek Działkowców.

4. Drzewa owocowe

Na naszej działce warto wydzielić nieduży teren na sad. Jeśli jest ona mała, możemy nasz sad połączyć z roślinami ozdobnymi, a pod drzewami zasadzić trawę. Na początku naszej przygody z drzewami owocowymi najlepiej wybrać odmiany niskopienne, łatwe w uprawie i odporne na choroby i szkodniki.

poradnik początkującego ogrodnika

5. Warzywnik

Warzywa można uprawiać w grządce, w szklarni lub w tunelu foliowym. Część działki, którą przeznaczyliśmy na nasz warzywnik, powinna być dobrze nasłoneczniona, a podłoże żyzne. Pamiętajmy, żeby co roku zmieniać warzywom stanowisko, dzięki czemu uzyskamy większe plony. Po roślinach z płytkim systemem korzeniowym, w tym samym miejscu należy posadzić te o korzeniu palowym.

poradnik początkującego ogrodnika

6. Kompostownik

Materiał organiczny jaki będziemy otrzymywać z działki, możemy przerobić na bardzo cenny nawóz, w tym celu należy kupić lub zbudować własnoręcznie kompostownik. Wybieramy dla niego teren osłonięty, zacieniony np. na tyłach działki.

7. Ściółkowanie

Jeśli nie mamy wiele czasu na pielenie rabat kwiatowych, a nie chcemy mieć na nich chwastów – to najprostszym zabiegiem agrotechnicznym będzie ich ściółkowanie. W tym celu możemy użyć torfu, kompostu, słomy, kory drzew iglastych lub folii.

poradnik początkującego ogrodnika

8. Ochrona przed mrozem

W celu przyśpieszenia plonowania roślin lub ochrony przed przymrozkami wiosennymi należy je okryć agrowłókniną. Okres w jakim musimy przykrywać rośliny zależy od ich wymagań i przebiegu pogody.

poradnik początkującego ogrodnika

9. Sąsiad

I na koniec pamiętajmy: przede wszystkim należy zadbać o dobre relacje z właścicielami sąsiadujących działek. Ogródek działkowy to dla wielu osób “oczko w głowie”. Wiosenne i letnie weekendy działkowcy spędzają głównie w swoich “zielonych królestwach”. Małe, codzienne czynności wokół krzewów owocowych, sadzonek warzywnych oraz roślin ozdobnych to prawdziwa przyjemność. Wzajemny szacunek jest podstawą udanego spędzania czasu na działce.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.