Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przycinanie hortensji

Uprawa hortensji nie jest bardzo wymagająca, ale krzewy te wymagają kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest prawidłowe przycinanie. W zależności od gatunku, hortensje przycinamy w inny sposób i w innym czasie. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zasad, bo przez nieodpowiednie cięcie możemy pozbawić się widoku kwitnących hortensji na cały rok!

W jaki sposób przyciąć różne gatunki hortensji:

Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

hortensja ogrodowa różowa, przycinanie hortensji

Hortensję ogrodową przycinamy od marca do kwietnia (po przymrozkach, ale jeszcze przed ruszeniem wegetacji). Usuwamy jedynie suche kwiatostany oraz chore, uszkodzone i uschnięte pędy. Pozostawiamy pędy, na których widać pąki.

Warto pamiętać:

Hortensja ogrodowa nadaje się do uprawy w gruncie i w pojemnikach. W czasie silnych mrozów warto okryć krzew, rosnący w ogrodzie (zwłaszcza młode hortensje). Natomiast hortensje, uprawiane w pojemnikach, zimujemy w chłodnym pomieszczeniu.

 

Hydrangea paniculata hortensja bukietowa

przycinanie hortensji

Hortensja bukietowa to jeden z najbardziej mrozoodpornych gatunków, kwitnących na pędach tegorocznych. Hortensję bukietową przycinamy w marcu (po przymrozkach, ale jeszcze przed ruszeniem wegetacji). Wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany, a także chore lub suche pędy.

Warto pamiętać:

Jeśli roślina jest młoda i chcemy, żeby miała bardziej zwarty pokrój, możemy uciąć ją na wysokości drugiej pary pąków. Wówczas pobudzi to krzew do wzrostu nowych pędów.

hortensja bukietowa – cięcie

Hydrangea arborescens – hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta to kolejny gatunek, który tniemy w marcu, po ustąpieniu przymrozków. Hortensja ta kwitnie na pędach jednorocznych, więc wszystkie pędy wycinamy na wysokości 2-4 pary pąków.

hortensja krzewiasta - przycinanie

Hydrangea aspera – hortensja kosmata

przycinanie hortensji

Hortensja kosmata nie wymaga cięcia. Wycinamy tylko pędy chore, uszkodzone, a także krzyżujące się.

Hydrangea anomala – hortensja pnąca

przycinanie hortensji

Hortensja pnąca nie wymaga cięcia, chyba że chcemy ograniczyć jej wzrost. Jest to bardzo łatwe w uprawie pnącze. Hortensja ta chętnie wspina się po pniach drzew do 20 metrów wysokości. Udaje jej się to za pomocą korzeni przybyszowych, powstających na łodygach. Korzenie przybyszowe są to korzenie, wyrastające z pędu lub łodygi rośliny. U hortensji pnącej pełnią funkcję czepną, przytwierdzając roślinę do muru, kory drzew lub innych podpór.

Po wiosennym przycięciu hortensji można przygotować się do zasilenia tych roślin specjalnie skomponowanymi nawozami. Ich odpowiednio dobrany skład wspomaga wzrost i kwitnienie hortensji.

Hortensja niebieska – Nawóz barwiący do hortensji Agrecol

Specjalistyczny ogrodniczy nawóz do hortensji Agrecol

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.