Mały balkon, balustrada na tarasie lub ściana to najlepsze stanowisko dla pnączy. Zajmują niewiele miejsca, świetnie się rozrastają i tworzą efektowną zasłonę. Sadząc pnącza uchronimy się w ten sposób od słońca, kurzu, hałasu i stworzymy klimat do odpoczynku na naszym balkonie.
Sundaville — o roślinie
Sundaville to szybko rosnąca egzotyczna roślina, którą w naszych warunkach najczęściej uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Przy zastosowaniu odpowiednich podpór ładnie się rozrasta (nawet do 3 metrów!), a dzięki odpowiedniej pielęgnacji obficie kwitnie od maja do października. W zależności od odmiany wytwarza kwiaty od białych, przez różowe i żółte, aż do ognistoczerwonych.
Sundaville jest w zasadzie serią odmian, wyprowadzonych z pnącza Mandeville przez japońską firmę Suntory, która zasłynęła wcześniej wyhodowaniem tak lubianych przez nas surfinii.
Sundaville — wymagania
Sundaville preferuje przepuszczalne i wilgotne podłoże. Nie musimy martwić się, jeśli zapomnimy ją czasem podlać. Sundaville dobrze znosi okresowe braki wody, a nawet lepiej reaguje na przesuszenie niż na przelanie. Dlatego nadmiar wody z podstawki usuwamy, a gdy zauważymy żółknięcie liści – zmniejszamy częstotliwość podlewania.
Roślinę sadzimy w dużej donicy, aby mogła się swobodnie rozrastać bez konieczności przesadzania w trakcie kwitnienia. Wybierzmy dla niej stanowisko słoneczne. Półcieniste też znosi, ale w pełnym słońcu będzie kwitła zdecydowanie lepiej.
Nawożenie
Sundavilla intensywnie przyrasta w ciągu roku, a kwiaty wytwarza przez wiele miesięcy. Z tego powodu potrzebuje stałego zasilania, które rozpoczynamy już w marcu. Nawożenie sundavilli powinniśmy kontynuować do sierpnia. Jeśli pogoda sprzyja, a roślina nie przestaje kwitnąć, możemy ją nawozić nawet aż do początku jesieni.
Co 2 tygodnie stosujemy specjalistyczny nawóz Agrecol Mineral Żel do sundaville, rozpuszczając go w wodzie do podlewania. Wykorzystać możemy także nawóz z serii Flower SPA do roślin kwitnących w domu i na balkonie, który dzięki indywidualnie opracowanym składom w każdej ampułce, zadowoli nawet najbardziej wymagającą roślinę.
Rozmnażanie sundavilli
Sundaville można rozmnażać poprzez ucięcie zielonych pędów wierzchołkowych i wysadzenie ich do ziemi. Inną metodą jest przycięcie pędów częściowo zdrewniałych (z zielonym fragmentem u góry i kilkoma liśćmi) i umieszczenie ich na kilka tygodni w wodzie. Gdy sadzonka wytworzy małe korzonki, przesadzamy ją do ziemi.
Zimowanie sundavilli
Sundaville nie jest rośliną mrozoodporną i przed nadejściem pierwszych przymrozków wymaga przeniesienia do pomieszczenia. Odpowiednie jej przechowanie nie jest łatwą sztuką i nie każdemu się udaje.
Warunki zimowania sundavilli:
W lutym zwiększamy częstotliwość podlewania i skracamy pędy wierzchołkowe. Po ustąpieniu przymrozków wynosimy sundaville na zewnątrz.
Popularne odmiany sundavilli
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.