Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń

Botrytis cinerea, grzyb wywołujący chorobę – szarą pleśń, może występować na roślinach doniczkowych, ogrodowych, warzywnych i owocach. W okresie letnim przy wysokiej temperaturze powietrza i wilgotności ponad 90% pojawia się w niemal każdym ogrodzie.

szara pleśń, Botrytis cinerea

Niestety szara pleśń nie pojawia się wyłącznie latem. Można ją spotkać wiosną, jesienią, a nawet zimą na roślinach doniczkowych, szklarniowych, a także na przechowywanych owocach oraz warzywach. Objawy choroby są niezwykle charakterystyczne i nie da się ich pomylić z inną chorobą. Początkowo pojawiają się chlorotyczne (jasne) plamy, a zanim plama zbrązowieje na jej powierzchni pojawia się szary, pylący nalot. Jest on źródłem infekcji wtórnych i sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Istnieją sposoby, aby ograniczyć rozwój szarej pleśni lub całkowicie zapobiec jej wystąpieniu. Przede wszystkim należy usunąć porażone części roślin. Wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie, dlatego bardzo ważne, aby pomiędzy liście swobodnie dochodziło powietrze, które będzie osuszać roślinę.

Jeśli roślina jest zbyt zagęszczona, w ostateczności należy ją przerzedzić. By ograniczyć wilgotność powietrza pod osłonami, należy osłony wietrzyć. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, rośliny powinny być sadzone w większej rozstawie. Ważne jest również, aby podczas podlewania nie moczyć liści roślin. Optymalne nawożenie, a tym samym odżywienie rośliny wpływa na jej odporność na chorobę. Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, w wyniku ocierania się o siebie liści, powstają mikrouszkodzenia mechaniczne, które często stają się miejscem infekcji.

szara pleśń, Botrytis cinerea

Jeśli zapobieganie i sposoby niechemiczne okażą się nieskuteczne należy wykonać chemiczny zabieg ochrony roślin. Szarą pleśń w zależności od uprawianej rośliny możemy zwalczać preparatami:

Switch 62,5 WG*, Amistar 250 SC*, Miedzian Extra 350 SC*, Signum 33 WG*, Topsin M 500 SC*.

szara pleśń, Botrytis cinerea

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.