W połowie czerwca zaczyna unosić się wspaniały zapach lawendy, a jej fioletowe kwiaty zdobią nasze rabaty aż do późnego lata. Uprawa tej wdzięcznej zimozielonej krzewinki jest stosunkowo łatwa.
Lawenda może rosnąć w grupach, jak również pojedynczo. Aby uprawiać ją w Polsce, należy wybierać gatunki mrozoodporne np. lawendę wąskolistną.
Stanowisko
Najodpowiedniejsze dla tej rośliny będzie stanowisko słoneczne i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Podłoże do jej uprawy musi być przepuszczalne, dobrze zdrenowane i bogate w wapń. Dobrze jest w miejscu przeznaczonym do sadzenia lawendy wymieszać glebę z piaskiem w stosunku 2:1, a na dno dołka wsypać kilkucentymetrową warstwę keramzytu bądź kamieni rzecznych, ponieważ lawenda nie lubi wody stojącej w okolicach korzeni. Ponadto źle znosi zakwaszenie podłoża. W takim przypadku warto je odkwasić za pomocą wapna do bielenia drzew i odkwaszania gleb. Sadzonki lawendy sadzimy w rozstawie 30×30 cm na głębokość, na jakiej rosły pierwotnie w doniczkach produkcyjnych.
Podlewanie
Podlewajmy młode rośliny po posadzeniu, a potem tylko w przypadku długotrwałej suszy. Rośliny te są odporne na okresowe braki wody. Starajmy się nie polewać liści lawendy, ponieważ może zwiekszyć to jej podatność na choroby.
Nawożenie
Lawenda nie ma dużych wymagań pokarmowych, jednak do bujnego kwitnienia potrzebuje fosforu i potasu. Do lawendy rosnącej w pojemnikach polecamy Mineral żel do lawendy. Stosuje się go w całym okresie wegetacyjnym. Można również wykorzystać nowy nawóz z serii Flower SPA przeznaczony dla roślin kwitnących w domu i na balkonie. Rosnące w gruncie krzewinki możemy zasilać wieloskładnikowym nawozem posypowym do lawendy. Wzbogaci on glebę w potrzebne roślinie składniki mineralne, jak również wzmocni jej kwitnienie i odporność na mrozy. Po zastosowaniu nawozu posypowego do lawendy należy podlać glebę.
Odchwaszczanie
Szybko rosnące chwasty blokują dostęp powietrza do krzewinek, co może doprowadzić lawendę do choroby grzybowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie usuwać chwasty z jej okolicy. Najlepiej robić to ręcznie lub motyką, ponieważ dostępne środki chwastobójcze mogłyby uszkodzić lawendę.
Cięcie
Lawendę przycinamy 2 razy w roku: wczesną wiosną i po kwitnieniu – koniecznie na kształt kopuły. W terminie wczesnowiosennym środek krzewinki przycinamy na 25-30 cm, a boki krócej. Natomiast latem po kwitnieniu obcinamy tylko końcówki wszystkich pędów wraz z kwiatostanami zachowując półkulisty pokrój. Dzięki temu lawenda będzie się zagęszczać, a pędy kwiatostanowe będą się układały we wszystkie strony. Po kilku latach, gdy pędy rośliny zaczynają drewnieć i wyglądać mniej estetycznie, warto wymienić krzewinkę na młody egzemplarz.
Choroby
Najczęstszą chorobą lawendy jest szara pleśń. Objawia się brunatnieniem od wierzchołka pędów oraz liści, które w charakterystyczny sposób zaczynają wyginać się w dół. Aby zapobiec jej występowaniu, sadźmy lawendę w zalecanej rozstawie, a także opryskujmy środkami Switch 62,5 WG* lub Signum 33 WG*. Plewienie chwastów również ogranicza występowanie chorób i szkodników lawendy.
Zastosowania lawendy
Lawendę można wykorzystać do zawieszek odstraszających mole odzieżowe, do tworzenia bukietów świeżych bądź suchych (co ciekawe suche kwiaty zmieniają barwę na granatową) i do wytwarzania olejku do aromaterapii. Jako przyprawę między innymi do mięs i wypieków używa się liście oraz kwiaty lawendy. Lawenda jest rośliną miododajną. Wabi swoim zapachem oraz barwą kwiatów liczne owady zapylające. Warto więc zaprosić trzmiele i pszczoły do naszych ogrodów sadząc lawendę.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.