Uprawa lawendy

W połowie czerwca zaczyna unosić się wspaniały zapach lawendy, a jej fioletowe kwiaty zdobią nasze rabaty aż do późnego lata. Uprawa tej wdzięcznej zimozielonej krzewinki jest stosunkowo łatwa.

Lawenda może rosnąć w grupach, jak również pojedynczo. Aby uprawiać ją w Polsce, należy wybierać gatunki mrozoodporne np. lawendę wąskolistną.

 _DSC7842

Stanowisko

Najodpowiedniejsze dla tej rośliny będzie stanowisko słoneczne i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Podłoże do jej uprawy musi być przepuszczalne, dobrze zdrenowane i bogate w wapń. Dobrze jest w miejscu przeznaczonym do sadzenia lawendy wymieszać glebę z piaskiem w stosunku 2:1, a na dno dołka wsypać kilkucentymetrową warstwę keramzytu bądź kamieni rzecznych. Roślina ta nie lubi wody stojącej w okolicach korzeni, więc taki system jej odprowadzania będzie z pewnością dobrze służył. Ponadto lawenda źle znosi zakwaszenie podłoża. W takim przypadku warto je odkwasić za pomocą wapna do bielenia drzew i odkwaszania podłoża. Sadzonki lawendy sadzimy w rozstawie 30×30 cm na głębokość, na jakiej rosły pierwotnie w doniczkach produkcyjnych.

 _DSC0743

Podlewanie

Podlewajmy młode rośliny po posadzeniu, a potem tylko w przypadku długotrwałej suszy. Rośliny te są odporne na okresowe braki wody. Starajmy się nie polewać liści lawendy, ponieważ w innym wypadku będzie bardziej podatna na choroby.

Nawożenie

Lawenda nie ma dużych wymagań pokarmowych, jednak do bujnego kwitnienia potrzebuje fosforu i potasu. Do lawendy rosnącej w pojemnikach polecamy Mineral żel do lawendy. Stosuje się go w całym okresie wegetacyjnym. Można również wykorzystać nowy nawóz z serii Flower SPA przeznaczony dla roślin kwitnących w domu i na balkonie. Rosnące w gruncie krzewinki możemy zasilać wieloskładnikowym nawozem posypowym do lawendy. Wzbogaci on glebę w potrzebne roślinie składniki mineralne, jak również wzmocni jej kwitnienie i odporność na mrozy. Po zastosowaniu nawozu posypowego do lawendy należy podlać glebę.

lawenda

Odchwaszczanie

Roślina ta źle znosi zachwaszczenie, ponieważ szybko rosnące chwasty mogą blokować dostęp powietrza, przez co lawenda może chorować. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie usuwać chwasty z jej okolicy. Najlepiej robić to ręcznie lub motyką, ponieważ dostępne środki chwastobójcze mogłyby uszkodzić lawendę.

Cięcie

Lawendę przycinamy 2 razy w roku:  wczesną wiosną i po kwitnieniu – koniecznie na kształt kopuły. W terminie wczesnowiosennym środek krzewinki przycinamy na 25-30 cm, a boki krócej. Natomiast latem po kwitnieniu obcinamy tylko końcówki wszystkich pędów wraz z kwiatostanami zachowując półkulisty pokrój. Dzięki temu lawenda będzie się zagęszczać, a pędy kwiatostanowe będą się układały we wszystkie strony. Po kilku latach, gdy pędy rośliny zaczynają drewnieć i wyglądać mniej estetycznie warto wymienić krzewinkę na młody egzemplarz.

Choroby

Najczęstszą chorobą lawendy jest szara pleśń. Objawia się brunatnieniem od wierzchołka pędów oraz liści, które w charakterystyczny sposób zaczynają wyginać się w dół. Aby zapobiec jej występowaniu sadźmy lawendę w zalecanej rozstawie, a także opryskujmy środkami Switch 62,5 WG lub Rovral Aquaflo 500 SC. Plewienie chwastów również ogranicza występowanie chorób i szkodników lawendy.

Zastosowania lawendy

Lawendę można wykorzystać do zawieszek odstraszających mole odzieżowe, do tworzenia bukietów świeżych bądź suchych (co ciekawe suche kwiaty zmieniają barwę na granatową) i do wytwarzania olejku do aromaterapii. Jako przyprawę między innymi do mięs i wypieków używa się liście oraz kwiaty lawendy. Lawenda jest rośliną miododajną. Wabi swoim zapachem oraz barwą kwiatów liczne owady zapylające. Warto więc zaprosić trzmiele i pszczoły do naszych ogrodów i posadzić lawendę.

 _DSC0763

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.