Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

W Krakowie na działce

Zaczarowany ogród dla wszystkich, dużych i małych, seniorów i młodych, dla odpoczynku i relaksu na każdą porę roku. Wstęp wolny. 50 lat Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wisła”. Ogrodu, który jest królem pośród ogrodów działkowych, leżący nad królową rzek polskich Wisłą, z którą ogród jest nierozerwalnie związany ze względu na swoje położenie. Położenie to sprawia, że królowa naszych rzek, co jakiś czas odwiedza nasz ogród, siejąc zniszczenie i śmieci, ale również – tak jak Nil w Egipcie – wzbogaca glebę.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Po takim „potopie” działkowicze zakasują rękawy i wspólnymi siłami, wytężoną pracą doprowadzają ogród do stanu jeszcze piękniejszego niż przed powodzią, na przekór królowej polskich rzek. Działkowicze z takich opresji wychodzą jeszcze mocniejsi i tworzą silną wspólnotę. Czas wolny można u nas spędzać w różnorodny sposób, albo w ogródku, albo nad Wisłą cierpliwie łowiąc ryby, dokarmiając dzikie kaczki, opalając się, podziwiając piękne żaglówki, to znowu śledząc wzrokiem klucze dzikich gęsi, przelatujące samoloty pasażerskie lub małe samoloty sportowe z pobliskiego lotniska w Pobiedniku.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Spacerując nad Wisłą zdarzy się spłoszyć bażanta, który energicznie wznosząc się w górę, zrzuca zbędny balast, a czasem spod samych nóg startuje spłoszona gromadka kuropatw. Idąc wzdłuż brzegu Wisły przy moście Wandy, zobaczymy rozpościerający się na dużej powierzchni najpiękniejszy z pięknych ogrodów, w którym można wspaniale aktywnie wypocząć po trudach dnia codziennego.

Zatem dla każdego lubiącego aktywny i bierny wypoczynek znajdzie się tutaj miejsce do relaksu i regeneracji sił, czy to przy opalaniu się, pracach ogrodowych, czy rozmowie z sąsiadem przy kawie lub w ogrodowej świetlicy przy grach planszowych, ping-pongu, czy grillu. Można również w naszej ogrodowej bibliotece pożyczyć książki dla dzieci i dorosłych. Dzieci mogą korzystać z huśtawek, batuty i innych zabaw.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Cztery pory roku na ogródkach działkowych

Wiosna

Życie w ogrodzie toczy się na okrągło przez wszystkie cztery pory roku, z których najwspanialsza jest wiosna, kiedy roślinność budzi się do życia, a my po długich zimowych miesiącach spędzonych z ponurą pogodą, pędzimy do ogrodu leczyć się z zimowej depresji. Na wiosnę ogród jest przepiękny zarówno w pogodę i deszcz, raduje seniorów i młodych, aż żyć się chce.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Lato

Szkoda, że wiosna tak szybko przemija, ale w zamian zaczyna się lato. Słoneczne lato w ogrodzie. Już od świtu, kiedy zza horyzontu wznosi się wielka słoneczna kula, ogród „Wisła” zaczyna nas czarować swoim pięknem, a skowronki, kosy czy wilgi nie ustają w swoim porannym śpiewie. Kielichy lilii, gazanii i innych kwiatów otwierają się, słoneczniki zwracają się ku słońcu, a begonie perełki ścielą się wzdłuż róż biegnących w stronę altanki. Powietrze ma różany i liliowy zapach roznoszący się pośród czerwonych maków i kolorowych dalii. Zaczarowany ogród, ten z lewej strony i z prawej, w alejce 13 i 17 i wielu innych. Kiedy lato ma się ku końcowi — zaczyna się…?

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Jesień

Piękna złota jesień w ogrodzie! Jesienią ogród wygląda niezwykle ciekawie w promieniach leniwie świecącego słońca na rozciągnięte nitki babiego lata i licznych pajęczyn, a także na piękne czerwone liście sumaka. Drzewa i krzewy mają różnokolorowe liście, a winobluszcz płonie czerwienią na altanie, a owoce białe i czerwone winorośli zdobią niemal każdy ogród. Kolorowe wrzosy również zdobią ogród, a pośród drzew fruwają wróble i sikory przygotowując się do zimy. Jesienny ogród wygląda bardzo radośnie i pozwala nam nie myśleć jeszcze o jesiennych szarugach. Smutniej robi się, kiedy widzimy nad Wisłą przelatujący, wrzaskliwy, klucz dzikich gęsi, a na horyzoncie pojawia się czarna chmura.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

Zima

Niestety zbliża się zima i musimy pamiętać o przygotowaniu do niej ogródków. W zimie życie na działce wbrew pozorom nie zamiera. Do ogrodu należy również zimą przychodzić, sprawdzić czy wiatr nie odsłonił okrytych roślin, odmieść śnieg z alejki, a nawet z dachu altanki przy jego nadmiarze. Zimą oprócz ponurych dni jest sporo pięknych słonecznych dni ukazując piękno zimowego ogrodu, szczególnie w śnieżną zimę. Słoneczko delikatnie omiata drzewa i krzewy pokryte płaszczem śniegu mieniącego się świecącymi diamentami. Tu i tam przeleci śpiewając sikorka w poszukiwaniu ostałych na krzewach owoców lub pozostawionych przez nas paseczków słoninki, potrzebnej im do przetrwania największych mrozów, to znowu obudzi nas z rozkosznej ciszy dzięcioł, których nie brakuje w ogrodzie.

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

W Krakowie na działce, ogród działkowy, relaks na działce

I znowu czekamy z utęsknieniem na rozpoczęcie nowego cyklu, nowego sezonu, na pachnącą wiosnę.

 

Autorem wszystkich zdjęć w artykule jest Łukasz Woźniak.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.