Wapnowanie to nic innego jak stosowanie nawozów zawierających wapń w celu uregulowania (podwyższenia) odczynu pH gleby. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego odczyn pH gleby jest ważny oraz czym, kiedy i jak często należy odkwaszać glebę w ogrodzie.
Odczyn pH gleby często bywa określany jako jeden z najważniejszych parametrów gleby. W skali mikro jest to stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- w roztworze glebowym. To właśnie od odczynu gleby zależy dostępność poszczególnych składników pokarmowych.
Przykładowo na glebach kwaśnych często występują problemy z pobieraniem fosforu, a metale ciężkie są łatwo przyswajane przez rośliny. Na glebach zasadowych zaś większość mikroelementów staje się niedostępna dla roślin. O ile każda roślina ma swój własny, optymalny odczyn pH gleby, to do uprawy większości roślin nadają się gleby lekko kwaśne i obojętne o pH w zakresie 5,6 – 7,2.
Jak wynika z badań Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, większość gleb w Polsce wykazuje odczyn bardzo kwaśny i kwaśny. Takie pH gleby często utrudnia lub wręcz uniemożliwia efektywną uprawę roślin na tych terenach.
Gleby w Polsce w naturalny sposób ulegają stopniowemu zakwaszeniu. Proces ten wynika z przewagi opadów atmosferycznych nad parowaniem wody z gleby oraz rodzaju skał macierzystych, z których powstały nasze gleby. Działalność człowieka również nie jest tutaj obojętna, ponieważ większość amonowych i amidowych nawozów azotowych również powoduje stopniowe obniżanie się pH gleby.
Dzięki stosowaniu nawozów wapniowych na glebach zakwaszonych regulujemy nie tylko sam odczyn pH gleby, ale również poprawiamy jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. W wyniku regularnego wapnowania zwiększamy aktywność mikrobiologiczną w glebie, zwiększamy dostępność oraz efektywność przyswajania wielu składników mineralnych. Dodatkowo zmniejszamy przyswajanie przez rośliny metali ciężkich.
Samo Ministerstwo Środowiska dostrzega konieczność regularnego wapnowania, ponieważ w 2019 roku został uruchomiony program dopłat dla rolników, w celu dofinansowania zakupu przez nich wapna nawozowego.
Na rynku dostępnych jest multum nawozów wapniowych, jednak każdy z nich sprawdzi się w innych warunkach. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych z nich:
W celu odkwaszenia gleb nawozy wapniowe stosujemy w znacznie wyższych dawkach niż inne nawozy z azotem, potasem i fosforem. W celu określenia optymalnej ilości środka wapnującego, jaki powinniśmy użyć, należy najpierw dokonać badania obecnego pH gleby. Znając odczyn pH oraz jej kategorię agronomiczną (tj. gleba lekka/średnia/ciężka) jesteśmy w stanie precyzyjnie odczytać z tabeli potrzebną dawkę tlenku wapnia i przeliczyć ją na konkretny nawóz.
W przypadku oferowanego przez nas nawozu wapniowego do upraw ekologicznych zazwyczaj stosuje się 2-10 kg nawozu na 100 m2.
Za optymalny termin na wykonanie zabiegu wapnowania uznaje się jesień. Rośliny są wówczas w stanie spoczynku, temperatury są bardziej umiarkowane, a wilgotność gleby jest wyższa. Dodatkowo częste deszcze wspomagają wpłukiwanie zastosowanego wapna w głąb gleby.
Z uwagi, że gleby ulegają stopniowego zakwaszeniu, zaleca się wapnowanie wykonywać nie rzadziej niż raz na 4 lata. Najlepiej jest jednak każdej jesieni zasilać ogród odpowiednim nawozem wapniowym i raz na kilka lat badać aktualny odczyn pH, aby móc precyzyjnie manipulować stosowaną dawką nawozu.
Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.