Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wapnowanie trawnika – jak, kiedy i po co to robić?

Gęsty, bujny i soczyście zielony trawnik to coś, do czego dąży większość posiadaczy ogrodów. Jak się jednak okazuje, nie jest to taka prosta sprawa. Często pomimo skrupulatnego nawadniania, koszenia i nawożenia trawnik wciąż nie wygląda tak, jak byśmy chcieli. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwy odczyn gleby.

wapnowanie trawnika

Czym jest odczyn pH gleby?

Zgodnie z definicją jest to: właściwość gleby wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- w roztworze glebowym.

Odczyn gleby wyraża się za pomocą skali pH, która może przyjmować wartości od 0 do 14, gdzie pH = 0 to bardzo silny, żrący kwas, pH = 7 roztwór obojętny, a pH = 14 najsilniejszy odczyn zasadowy roztworu.

Odczyn gleby uznaje się za jedną z najważniejszych właściwości gleby. To właśnie on w dużej mierze wpływa na jej cechy fizyczne, chemiczne i biologiczne. Większość roślin uprawnych najlepiej rośnie w glebach o odczynie od lekko kwaśnego po obojętny (pH 5,6 – 7,2).

wykres ocena stanu zakwaszenia gleb kwaśne, lekko kwaśne, zasadowe

Gleby w Polsce bardzo często mają zbyt niski odczyn pH dla optymalnego wzrostu roślin.

Czym jest wapnowanie i jak wpływa na odczyn pH gleby?

Wapnowanie to zabieg polegający na stosowaniu nawozów zawierających wapń w celu podwyższenia odczynu pH gleby. Zabieg ten stosuje się głównie przed założeniem upraw w celu doprowadzenia odczynu do właściwego poziomu. Wówczas dawka nawozów wapniowych oscyluje w granicach ok. 40 – 120 kg na 100 m2.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ: Wapnowanie gleby – konieczność czy zbędny wydatek?

Wapnowanie trawnika

Nawet jeśli trawnik zakładaliśmy na glebie o prawidłowym odczynie pH, to w warunkach Polski, w wyniku naturalnych procesów, gleby nieustannie ulegają zakwaszeniu. W związku z tym, aby utrzymać pH na prawidłowym poziomie, konieczne jest regularne wapnowanie trawnika. Dawki na szczęście nie są tutaj już tak wysokie i zazwyczaj wystarczy stosować 5-10 kg dobrej jakości wapna nawozowego, jeden raz w roku, na 100 m2.

tabela wapnowanie trawnika jakie pH gleby dla poszczególnych gatunków traw

Odpowiedni odczyn gleby dla większości gatunków traw zadarniających mieści się w zakresie pH 5,8 – 6,5.

OBEJRZYJ FILM: Jak nawozić trawnik?

Korzyści płynące z wapnowania trawnika

Wapnowanie nie jest ani trudne, ani czasochłonne, ani drogie. To prosty zabieg, dzięki któremu:

  • zwiększamy przyswajalność składników pokarmowych z gleby i nawozów
  • ograniczamy występowanie mchu na trawniku
  • zmniejszamy szanse na pojawienie się chwastów na trawniku
  • tworzymy warunki sprzyjające rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych
  • utrzymujemy prawidłową strukturę gleby, która odpowiada m.in. za zdolność magazynowania wody

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ: Jak zwalczać mech na trawniku?

badanie odczynu pH przed wapnowaniem

Po czym poznać, że trawnik potrzebuje wapnowania?

Gdy gleba ulega nadmiernemu zakwaszeniu, trawy zaczynają gorzej rosnąć, a na trawniku pojawia się mech oraz chwasty preferujące niższy odczyn podłoża. Do takich roślin zaliczyć można m.in. szczaw polny, koniczynę polną, fiołek trójbarwny oraz skrzyp polny. Choć ocena wizualna jest ważna, to najlepszą metodą oceny potrzeb wapnowania jest pobranie próbki gleby i wysłanie jej do badań laboratoryjnych.

Alternatywnie możemy się zaopatrzyć w sklepie ogrodniczym w miernik pH gleby (kwasomierz, pH metr), którym sami sprawdzimy odczyn naszej gleby. Pamiętać jednak należy, że wysyłając próbkę gleby do badań, uzyskamy bardziej miarodajny wynik i precyzyjne zalecenia nawozowe. Okręgowe Stacje Rolnicze mogą przy okazji nam również wykonać badania pod kątem zawartości poszczególnych składników pokarmowych w glebie – np. fosforu, potasu i magnezu.

Kiedy wapnować trawnik?

Uznaje się, że zabieg wapnowania należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 3-4 lata. W miarę możliwości zabieg należy wykonać jesienią lub wczesną wiosną, gdy rośliny są w stanie spoczynku.  Nawóz wapniowy będzie miał wówczas czas, aby uregulować odczyn gleby przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Pamiętać również należy, aby nie łączyć zabiegu wapnowania z nawożeniem. Terminy wykonania obu zabiegów powinien dzielić minimum miesiąc przerwy.

OBEJRZYJ FILM: Zakładanie trawnika 10 prostych kroków

Czym wapnować glebę przed założeniem trawnika?

Przed założeniem trawnika nie ma większego znaczenia jaki typ wapna wybierzemy do odkwaszenia gleby. Sprawdzi się zarówno szybko działające wapno tlenkowe, jak i wolno działające wapno węglanowe. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przy zabiegu wapnowania uzupełnić niedobory magnezu w glebie, stosując wapno magnezowe (np. dolomit). Drobne korekty pH można również wykonać, stosując mączkę bazaltową, która poprawi strukturę gleby i wprowadzi do niej całą gamę pierwiastków śladowych.

wapno do trawników, wapnowanie trawnika

Wapnowanie istniejącego trawnika

Utrzymanie właściwego odczynu gleby na istniejącym trawniku jest trudniejsze, ponieważ nagłe zmiany pH mogłyby poskutkować uszkodzeniem trawnika. Z tego właśnie powodu na istniejących trawnikach lepiej jest postawić na ekologiczne, wolno działające, granulowane wapno węglanowe. Dzięki zabiegowi granulacji i delikatnym, długotrwałym działaniu, nawóz ten nadaje się do stosowania przez cały rok.

Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.