Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zabezpieczanie ogrodu przed kretami

W naszym ogrodzie może mieszkać wiele różnych gatunków zwierząt: ptaków, gadów, płazów i ssaków. Wiele z nich to stworzenia pożyteczne i z chęcią je u siebie gościmy.

Czasami jednak ogród staje się domem dla niepożądanych współlokatorów i spotykamy myszy, nornice krety… Zwierzątka te kopią nory, budują kopce oraz podgryzają korzenie, powodując zamieranie roślin. Trawnik, który z taką troskliwością zakładaliśmy i pielęgnowaliśmy, po działaniu kreta wygląda jak górski krajobraz.

W bezsilności żartujemy „Powszechnie wiadomo, że kret jest ślepy, a moją działkę jakoś znalazł”. Krety za to mają wspaniały węch oraz wrażliwość na drgania dzięki włosom czuciowym na ryjku. Dlatego z łatwością wywęszą smakowite kąski i wprowadzą się do naszego ogrodu.

kret, zabezpieczanie ogrodu przed kretami, jak pozbyć się kreta

Zapobieganie wizytom kretów

Jedną ze skuteczniejszych metod ochrony ogrodu przed szkodnikami jest założenie siatki zabezpieczającej w gruncie. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć na etapie zakładania ogrodu.

Na rynku istnieje szeroki wybór siatek o różniej gęstości oczek. Siatki mogą być wykonane z metalu, zabezpieczonego przed korozją lub z tworzyw sztucznych, np. PVC, polipropylenu. Podczas kopania dołów pod nowe rośliny na rabatach, siatkę się rozcina. Metalową tniemy nożycami do metalu, natomiast do cięcia siatki plastikowej wystarczy sekator. Siatkę rozkłada się pod ziemią, około 30 cm pod planowanymi rabatami i około 10 cm pod powierzchnią planowanego trawnika. Jeżeli jednak planujemy po pewnym czasie wprowadzanie zmian w ogrodzie, bezpieczniej będzie umieścić siatkę głębiej na całej powierzchni (ok. 30cm w głąb).

Siatkę na terenie pochyłym można zamocować specjalnymi kołkami. Poszczególne pasma siatki powinny być rozkładane na zakładkę, tzn. nachodzić na siebie co najmniej 10 cm.

Szczególnie warto zainwestować w taką siatkę na terenach, o których wiemy, że są często odwiedzane przez krety. Wyłożenie siatki jest pracochłonne, ale bardziej pracochłonne mogą okazać się coroczne naprawy uszkodzonego trawnika i usuwanie kretowisk.

Jak chronić ogród przed kretami?

Nie zawsze jednak mamy możliwość założenia ogrodu od nowa. Można jednak wyłożyć siatkę w istniejącym ogrodzie.

kret, zabezpieczanie ogrodu przed kretami, jak pozbyć się kreta

Metoda zakładania siatki w tym przypadku przypomina zakładanie trawnika z rolki. Należy ponacinać darń w pasy, które będzie można zrolować i tymczasowo przenieść w inne miejsce. Można ściągać darń ręcznie lub zastosować specjalistyczny sprzęt ogrodniczy.

Na oczyszczony z trawy grunt rozkładamy siatkę. Następnie rozwijamy przygotowane wcześniej pasy darni.

Należy pamiętać, że zrolowana trawa nie może zbyt długo pozostawać zwinięta, bo może się zaparzyć i obumrzeć.

Łatwiejszym sposobem jest zainstalowanie siatki pionowej wokół terenu ogrodu, tworząc przeszkodę dla odwiedzających nas szkodników. Siatkę trzeba wkopać dość głęboko: 70-80 cm pod ziemią. Nie jest to jednak w 100% pewna metoda, bo czasem krety potrafią wkopać się głębiej.

Można również spróbować różnych sposobów odstraszania kretów, które już zamieszkały w naszym ogrodzie.

Jednym z naturalnych sposobów jest sadzenie roślin o działaniu odstraszającym: aksamitka, czosnek, bazylia, cesarska korona oraz komosa. Zapach oraz wydzieliny korzeniowe mogą w pewnym stopniu zniechęcić kreta do wizyty na naszym terenie, ale ta metoda nie jest stuprocentowo skuteczna.

Krety są wrażliwe na drgania i dźwięki. Można je odstraszać, montując urządzenia wibracyjne lub emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Popularny domowy sposób to wbijanie w kretowiska palików i umieszczanie na nich butelek otworem do dołu. Takie urządzenia mają jednak swoją wadę: mały zasięg. Dlatego, aby były skuteczne, muszą być gęsto rozłożone w ogrodzie.

Jest to rozwiązanie dość popularne na ogródkach działkach, ale w przydomowym ogrodzie nie jest zbyt estetyczne.

Inną metodą jest wykorzystanie płynów z olejkami eterycznymi, odstraszającymi krety. Płyn na krety Arox* działa również na inne zwierzęta kopiące w ogrodzie (np. nornice), nie wyrządzając im jednocześnie krzywdy.

kret, zabezpieczanie ogrodu przed kretami, jak pozbyć się kreta

*Ze środków biobójczych należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.