Zimozielony cis – uprawa

Cis pospolity (Taxus baccata) jest krzewem lub drzewem naturalnie występującym w Polsce. Na Dolnym Śląsku rośnie okaz, zwany Cisem Henrykowskim, którego wiek szacuje się na blisko 1300 lat. Jest on najstarszym drzewem w Polsce.

cis zimą

Charakterystyka cisa

Oprócz długowieczności, cis pospolity charakteryzuje się również bardzo wolnym wzrostem. Jest w pełni zimozielony. Jego ozdobą są przede wszystkim miękkie, błyszczące, ciemnozielone igły, ułożone grzebieniasto na pędzie.

Cis pospolity jest rośliną rozdzielnopłciową, dwupienną. Oznacza to, że występują osobniki żeńskie, wytwarzające kwiaty żeńskie, a następnie owoce i męskie, wytwarzające kwiaty męskie. Osobniki żeńskie wytwarzają ciemne, okrągłe owoce pokryte mięsistą, czerwoną osnówką, która na szczycie odsłania owoc. Warto wiedzieć że owoce cały cis jest trujący, w tym również jego owoce. Jedyną jadalną częścią rośliny są czerwone osnówki pokrywające owoc. Owoce utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Charakterystyczny dla tej rośliny jest również brak żywicy.

cis owoce

Uprawa cisa

Jeśli chodzi o uprawę, cis nie jest rośliną wymagającą. Dobrze rośnie na stanowiskach cienistych, ale również świetnie da sobie radę na słonecznych. Jest odporny na zanieczyszczenia środowiska. Bardzo dobrze znosi cięcie i łatwo się formuje. Najbezpieczniej jest wykonywać cięcie wczesną wiosną. Dopuszczalne jest również formowanie letnie, lecz nie za późne, ponieważ trzeba dać roślinie czas na zdrewnienie letnich przyrostów. By zapewnić prawidłowe odżywienie i wzrost roślinie, w okresie wegetacji dobrze jest nawozić krzew nawozami posypowymi, np. nawozem do iglaków Agrecol.

 nawóz do iglaków 1,2 i 5kg

Cis, dzięki powolnemu wzrostowi, świetnie nadaje się do niedużych ogrodów przydomowych. Na rynku dostępnych jest wiele odmian uprawnych o różnych pokrojach i zabarwieniu igieł. Należy jednak pamiętać, by nie sadzić tych krzewów w pobliżu miejsca zabaw dzieci, należy ograniczyć również dostęp dzieci do tej rośliny, ponieważ jest ona silnie trująca. Wszystkie części rośliny, oprócz czerwonych osnówek zawierają taksynę – substancję silnie trującą, która oddziałuje na nasz układ krwionośny. W specjalistycznej szkółce roślin możemy spytać o odmiany cisów rodzaju męskiego, ponieważ one nie wytwarzają owoców.

Cis pospolity jest gatunkiem chronionym już od 1423 r.. Drewno cisowe jest niezwykle trwałe i elastyczne, chętnie wykorzystywane niegdyś do produkcji łuków. Obecnie jest drewnem wręcz luksusowym.

nawóz do cisów

Jeśli chcemy spróbować swoich sił w formowaniu roślin, cis będzie się do tego celu świetnie nadawał. Krzew ten jest niezwykle efektowny o każdej porze roku. Nie jest też rośliną wymagającą, dzięki czemu doskonale nadaje się do uprawy przez początkujących ogrodników.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.